MENU
Menu

Techmag Našla sa pečať stará 3 500 rokov, prepíše učebnice dejepisu!

V roku 2015 odkryli výskumníci z Univerzity v Cincinnati v zálive Pylos na juhu grécku hrobku z doby bronzovej. Patrila takzvanému „Gryfiemu bojovníkovi", bohatému obyvateľovi mesta Mykény, ktorý zomrel pred asi 3 500 rokmi. Prečo môže ich objav prepísať učebnice dejepisu?

Našla sa pečať stará 3 500 rokov, prepíše učebnice dejepisu!
Vnútri hrobky našli archeológovia vzácne šperky, brnenie, zbrane a nádoby z drahých kovov. Jedným z najunikátnejších nálezov však bol zdanlivo nezaujímavý achát pokrytý vrstvou vápenca. Celý rok trvalo, kým sa odborníkom podarilo odhaliť, čo vápenec ukryl.

Telá z močiarov: Múmie, ktoré vytvorila príroda

Ako sa detaily rytiny zvýrazňovali, výskumníci si postupne začali uvedomovať, že objavili skutočné majstrovské dielo. Drahý kameň totiž fungoval ako pečať, ktorou sa vyrážal obraz do hliny alebo vosku. Rytina zobrazuje boj dvoch bojovníkov a tretieho ležiaceho na zemi. Samotný achát pritom meria len 3,6 centimetra a jeho zdobenie si muselo vyžiadať naozaj mravčiu prácu. Niektoré detaily majú rozmer iba pol milimetra.

Našla sa pečať stará 3 500 rokov, prepíše učebnice dejepisu!
„Fascinujúca je najmä detailnosť ľudských tiel, s ktorou sa v rámci klasického gréckeho umenia stretávame až o tisíc rokov neskôr," tvrdí Jack Davis, profesor gréckej archeológie na Univerzite v Cincinnati. „Až donedávna sme si mysleli, že pred 3 500 rokmi ľudia takej jemnej práce neboli schopní.. Ukázalo sa, že sme sa mýlili."

Našli najväčšieho dinosaura v dejinách, meral úctyhodných...

Rytina zrejme prepíše chápanie dejín umenia i vývoja gréckej kultúry, keďže remeselné spracovanie achátovej pečate nemá v dobe bronzovej obdobu. Niektoré detaily rytiny sú viditeľné len lupou a dodnes ostáva záhadou, ako mohli ľudia v tej dobe bez dnešných moderných prístrojov niečo podobné vytvoriť.

Našla sa pečať stará 3 500 rokov, prepíše učebnice dejepisu!
Skúmanie hrobky „Gryfieho bojovníka" medzitým pokračuje. Zatiaľ sa podarilo objaviť vyše tritisíc pohrebných predmetov, medzi inými napríklad zlaté prstene, strieborné čaše, meč zdobený zlatom, figúrky vysekané z drahých kameňov, bronzové brnenie, slonovinové hrebene, zlatý náhrdelník a vyše 50 pečatných kameňov. A dá sa predpokladať, že hrobka ešte všetky svoje tajomstvá nevydala.

DISKUSIA
9.12. 2017 13:00
Diskusia