MENU
Menu

Techmag Našla sa loď so zlatom za 100 miliárd? Vrak chcú vyzdvihnúť na jeseň

Loď, ktorú mnohí považovali za dávno stratenú, sa našla. Ruský obrnený krížnik Dmitrij Donskoj, ktorý sa potopil pred 113 rokmi v bitke pri Cušime, mal 15. júna 2018 objaviť medzinárodný pátrací tím. Vrak je o to zaujímavejší, že v jeho útrobách sa údajne nachádza zlato za vyše 100 miliárd eur.

Našla sa loď so zlatom za 100 miliárd? Vrak chcú vyzdvihnúť na jeseň
Bitka pri Cušime bola posledným veľkým námorným stretom rusko-japonskej vojny. Tá bola naopak prvým konfliktom, v ktorých ázijská krajina porazila európsku veľmoc. Donskoj bol počas bitky ťažko poškodený a jeho kapitán vydal pokyn na potopenie vlastnou posádkou. Nechcel, aby sa krížnik dostal do rúk nepriateľa. O samotné plavidlo mu až tak nešlo, oveľa dôležitejších bolo 5 500 debien zlata.

VIDEO: Našiel sa "čílsky Titanic", jeho potopenie neprežili stovky ľudí

Pred dvomi mesiacmi sa dávno stratený vrak našiel. Tím zložení z expertov z Južnej Kórey, Veľkej Británie a Kanady ho objavil asi dva kilometre od pobrežia juhokórejského ostrova Ulleungdo v hĺbke 430 metrov. Zábery, vďaka ktorým sa podarilo identifikovať plavidlo, nakrútili dve autonómne ponorky. Sú na nich vidieť delá, kotva i kormidlo.

VIDEO: Vrak našli po viac než 70 rokoch: Pozrite si trosky USS Lexington

„Trup lode bol ťažko poškodený," píše sa vo vyhlásení výskumného tímu. „Korma je takmer oddelená od zvyšku krížnika, no paluba i boky sú naopak dobre zachované."

Dmitrij Donskoj bol postavený a spustený na vodu v roku 1883 v Petrohrade. Najväčšiu časť kariéry strávil ochranou dopravných lodí v Stredozemnom mori a na Ďalekom východe, kde sa napokon aj potopil.

Na palube krížnika slúžilo 591 námorníkov. Približne 60 zomrelo a ďalších 120 sa zranilo, kým kapitán stihol zakotviť pri brehoch Ulluengda a vysadiť posádku. Na ďalší deň ráno vyrazil na more len s nevyhnutným počtom mužov a nechal Dmitroj Donskoj potopiť.

Tikajúca bomba na Temži: Jej výbuch môže spôsobiť cunami

Juhokórejská firma Shinil Group, ktorá sa zaoberá pátraním po vrakoch a financovala aj hľadanie tohto krížnika, chce Dmitrij Donskoj vyzdvihnúť z dna na jeseň roku 2018. Polovicu zlata, ktoré nájde, plánuje odovzdať Rusku.

Práve o zlatom poklade sa ale vedú dohady. Ruskí výskumníci totiž tvrdia, že vo vraku sa zrejme žiadne nenachádza. Drahocenný kov bolo bezpečnejšie prepravovať vlakom a nie loďou, keďže v Rusku existovalo železničné spojenie medzi východom a západom krajiny už začiatkom 20. storočia. Navyše, bojiská vojny s Japonskom sa nachádzali ďaleko od železnice.

V prospech ich tvrdení prispieva aj fakt, že krížnik jednoducho nebol schopný odviezť toľko zlata. Aj preto existujú dôvodné obavy, že vyhlásenia o zlate za 100 miliárd eur sú len fámy, ktoré majú k firme Shinil Group pritiahnuť investorov. Každopádne sa ale aspoň podarilo objaviť loď, ktorá sa považovala za navždy stratenú.

DISKUSIA
15.8. 2018 12:00
Diskusia