MENU
Menu

Techmag Našiel sa najstarší syr v dejinách, dal by sa ešte jesť?

Egyptskí archeológovia dali pojmu „dobre vyzretý syr" celkom nové rozmery. Našli totiž zatiaľ najstarší syr, ktorý má odhadom až 3 200 rokov.

Našiel sa najstarší syr v dejinách, dal by sa ešte jesť?
Syr sa podarilo objaviť v hrobke Pthama, starostu hlavného mesta starovekého Egypta Mennoferu. V rokoch 2013 a 2014 našli archeológovia niekoľko nádob, pričom v jednej z nich sa nachádzala neznáma biela hmota a plátno, ktoré zrejme kedysi prikrývalo nádobu. Aj preto začali vedci brať do úvahy možnosť, že našli zvyšky starovekého jedla.

Casu marzu: Larvami prelezená pochúťka, ktorú EÚ zakázala

Až prednedávnom však obsah nádoby podrobili detailnejšiemu skúmaniu a prekvapilo ich, čo vlastne našli. Hmota bola v skutočnosti mliečnym výrobkom, ktorý vznikol zmiešaním kravského a kozieho alebo ovčieho mlieka. No a keďže plátno by nezabránilo tekutej potravine vo vyparovaní, odborníci skonštatovali, že v nádobe musel byť uskladnený pevný mliečny produkt.

V zajatí smradu a plesne. Takto vyzerá jaskyňa s najlepším syrom na svete

Kozí syr, ktorý konzumovali starovekí Egypťania, sa podobal na ten dnešný, bol iba mierne kyslejší. Obsahoval pomerne veľa vody a podľa Paula Kindstedta, profesora z Vermontskej univerzity, ktorý sa zaoberá dejinami syra, sa dal dobre rozotierať. Nevydržal však veľmi dlho a rýchlo podliehal skaze.

Čo o vás prezrádza, ak milujete vyprážaný syr?

Výskumníci študujú vzorky mliečnych výrobkov zo starovekého Egypta už celé desaťročia. Podarilo sa im extrahovať zvyšky tukov z nádob, ktoré pochádzajú z roku 7000 pred Kristom. Avšak syr, ktorý našli archeológovia pred pár rokmi, je zatiaľ najväčším kompaktným mliečnym produktom, aký bol kedy objavený.

Našiel sa najstarší syr v dejinách, dal by sa ešte jesť?
Pri skúmaní syra však vedci urobili aj ďalší, oveľa nebezpečnejší objav. V starovekom pokrme našli potenciálne smrtiacu baktériu brucella melitensis, ktorá spôsobuje chorobu s názvom brucelóza. Tá postihuje nielen zvieratá, ale aj človeka. Jej príznakmi sú bolesti svalov, únava a zvýšená teplota. V približne piatich percentách prípadov je smrteľná. Je pravdepodobné, že chorobu poznali už aj starovekí Egypťania. A na rozdiel od nás ju nevedeli liečiť.

DISKUSIA
7.9. 2018 17:00
Diskusia