MENU
Menu

Techmag Najväčšiu včelu považovali za vyhynutú, opäť sa ju podarilo nájsť. Je naozaj obrovská

Takmer 40 rokov sa predpokladalo, že ide o vyhynutý druh. Obrovskú včelu s latinským názvom megachile pluto, ktorá je štyrikrát väčšiu než je naša včela medonosná, naposledy videli v roku 1981. Dobrou správou je, že sa vedci mýlili. Tento druh stále žije a má sa celkom dobre.

Najväčšiu včelu považovali za vyhynutú, opäť sa ju podarilo nájsť. Je naozaj obrovská
Zdroj: Profimedia
Porovnanie s včelou medonosnou
V anglicky hovoriacich krajinách ju volajú „Wallacova včela" podľa britského biológa Alfreda Russela Wallaca, ktorý tento druh prvýkrát opísal ešte v roku 1858 pri bádaní na indonézskom súostroví Bacan. A zatiaľ čo domorodci sa s týmto hmyzom stretávali bežne, vedci naň opäť naďabili až v roku 1981. Ide o jediné dva zdokumentované prípady existencie včely megachile pluto. Aj preto sa považovala za vyhynutú. Až donedávna.

Hmyzí zdravotníci: Šokuje vás, čo spomedzi živočíchov robia len mravce a ľudia

Tím štyroch vedcov sa na vlastnú päsť vydal do nebezpečnej džungle na jednom z indonézskych ostrovov. Trvalo päť dní, kým muži našli, čo hľadali. Včela, ktorá mala v dôsledku rozsiahleho úbytku prirodzeného prostredia dávno vyhynúť, sa zrazu ocitla na strome priamo pred nimi. Masívne odlesňovanie, ktorého príčinou je vznik nových baní a povrchových lomov, dosiahlo v Indonézii v posledných rokoch nebývané rozmery. Aj preto Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov predpokladala, že megachile pluto je vyhynutým druhom. Opak sa ukázal byť pravdou.

Najdesivejšie druhy hmyzu: Naháňajú hrôzu vzhľadom aj toxínmi

Tím vedcov zaujal pri pátraní po obrovskej včele pomerne priamočiary postoj. Jednoducho hľadali v termitiskách, kde si samičky včiel megachile pluto stavajú hniezda. Bolo to dlhé a náročné bádanie, ktoré ohromne sťažovala neprestupná džungľa. Vedci sa síce dôkladne pripravovali a skúmali satelitné zábery, ktoré im mali pomôcť pri navigovaní pralesom, realita však bola oveľa tvrdšia, než predpokladali.

Najväčšiu včelu považovali za vyhynutú, opäť sa ju podarilo nájsť. Je naozaj obrovská
Zdroj: Profimedia
Podľa pozorovaní z roku 1981 mali včely žiť v hniezdach termitov vybudovaných na kmeňoch stromov. Každé takéto hniezdo vedci polhodiny sledovali, aby vylúčili, že v ňom žije okrem termitov aj megachile pluto. Až na piaty deň im prialo šťastie, ktoré bolo naozaj veľké. Zásoby totiž mali práve na päť dní a pomaly nastával čas vrátiť sa do civilizácie. Vedci najprv videli len hlavu včely a doslova strnuli. Čakali, kým celkom opustí hniezdo, čo sa napokon aj stalo. Museli jej však pomôcť a poštekliť ju steblom trávy. Včela potom vkráčala rovno do pripravenej plastovej nádobky.

Bojíte sa hadov a chrobákov? V praveku by ste zošaleli od strachu

V nej ju vedci zmerali a chvíľu skúmali jej správanie. Samička nebola príliš agresívna, merala takmer tri centimetre a mala rozpätie krídel vyše šesť centimetrov. Po zdokumentovaní ju vypustili späť do prírody a mohli vyhlásiť, že nevyhynula. Ide o dobrú správu, ktorá dokazuje, že niektoré druhy zvierat sa dokážu prispôsobiť aj intenzívnemu zásahu človeka do ich prirodzeného prostredia.

DISKUSIA
9.3. 2019 22:00
Diskusia