Zvláštne oblaky na Venuši

Venuša nemá vodu, ale má oblaky. Už len to je z perspektívy našej planéty záhadou. Astronómovia však počítajú s tým, že Venuša bola kedysi veľmi podobná Zemi. Povrch bol pokrytý jazerami a oceánmi. Toxické plyny a otepľovanie životného prostredia však planétu prepálili. A práve toxíny sa zhromažďujú v oblakoch dodnes. Hrozí podobný scenár aj našej planéte? Zatiaľ sa nevie.

Vesmírny hurikán

Počasie vyčíňa aj mimo našej atmosféry. V roku 2014 si vedci všimli zvláštny vír svetiel vysoko nad Severným pólom. Neobvyklá špirála polárnej žiary merala viac ako 900 kilometrov a bola na oblohe osem hodín, Nakoniec sa ukázalo, že nešlo o klasickú polárnu žiaru, ale vesmírne tornádo. Išlo o spŕšku elektrónov vyvrhovaných zo slnka a tieto nepatrné častice vytvárali vírením v horných vrstvách atmosféry jasné záblesky svetla.

Metán na Marse

Poviete si, že metán na Marse nie je žiadna záhada. Ako sa to vezme. Napríklad na zemi patria k najväčším producentom metánu živé organizmy. Áno, každý prd nesie v sebe častice metánu. Presne ten metán našli na červenej planéte. To vedcov stále viac a viac privádza k záveru, že tu môže existovať život aj tráviace obštrukcie jeho obyvateľov. Avšak metán sa tvorí aj geologickými procesmi, pri ktorých niektoré minerály reagujú s vodou. Vedci sa teraz snažia preto odhaliť, ako metán vzniká.

Voda na Plute

Hľadať vodu vo vesmíre bude mať čoraz väčší zmysel. V zmrznutej forme sa napríklad objavila na Plute. Na planéte, kde to nikto nečakal. Skúmania však priniesli zaujímavé objavy. Najmenšia planéta je pokreslená dunami zamrznutého metánu. Vedľa nich sa rozprestiera obrovské množstvo pohorí s vodným ľadom, z ktorých každý vyčnieva aj päť kilometrov vysoko. Kde je ľad, tak presne tam musela byť kedysi aj voda.

Záhadné zvuky na Marse

Keď NASA získala prvé údaje o Marse v roku 2018 vďaka planetárnemu modulu InSight, nikto nečakal, že zvuk bude to najfascinujúcejšie zistenie. Planéta Mars doslova hučí. Podľa údajov InSight vydáva Červená planéta nekonečný hukot prerušovaný zemetrasením a otrasmi. A nikto nevie, prečo, ani čo je za tým.