Chyba: Mobil je počas noci vedľa hlavy

Už ste o tom čo-to počuli a my to zopakujeme. Mobilný telefón je v podstate elektromagnetický vysielač a prijímač, takže neustále vyžaruje rádiové vlny. Tie si uložením mobilu na nočný spánok k svojej hlave posielate do tela, a to na celé hodiny. Výskumy sledujú, ako tieto vlny môžu ovplyvňovať náš mozog, no minimálne vám mobil narúša spánkový režim, keď pípa alebo vibruje. Pre svoje zdravie a nočný pokoj by ste mali mať telefón ďalej od tela a ideálne v nočnom režime.

Chyba: Mobilovanie pred spaním

Po uložení sa do postele by telo malo nabehnúť na pokojný režim, ktorý plynule prejde do spánku. No tým, že vezmeme ešte do ruky mobil a ožarujeme si tvár, narúšame prirodzený cyklus tela. Svetlo z malej obrazovky potláča melatonín, hormón podieľajúci sa na spánkovom cykle tela a navyše po dlhom pôsobení môže spôsobovať bolesti hlavy a problémy so zrakom. Ak teda bez mobilu neviete v posteli vydržať, minimálne stiahnite svietenie na minimum a zapnite večerný režim.

Chyba: Ignorovanie slabého signálu

Stáva sa, že mobil má slabý signál, no vtedy je dobré uvedomiť si, že sa jeho funkcia ako vysielača a prijímača vĺn ešte zosilňuje. Preto ak doma máte miesto so slabým signálom, nemali by ste tam tráviť internetovaním na mobile zbytočne dlhý čas, prípadne je dobré mať mobil ďalej od tela. Navyše ste si určite aj sami všimli, že pri výdatnejšom hľadaní signálu sa telefón rýchlejšie zahreje, čo mu môže po čase škodiť.

Chyba: Neustály kontakt mobilu a pokožky

Viaceré výskumy sa zameriavajú aj na to, ako vplýva mobil na našu kožu, ktorej s ktorou je pomerne často v kontakte. Nakoľko pokožka veľmi ľahko absorbuje teplo, a to aj z telefónu, existuje riziko vplyvu jeho rádiofrekvenčného žiarenia. Odporúčania sú jednoduché - ak netreba, mobil dajte do tašky alebo pri dlhšom volaní používajte slúchadlá miesto prikladania mobilu k tvári.

Chyba: Krivenie tela pri mobilovaní

A samozrejme, pozor na držanie svojho tela pri pozeraní sa do telefónu. Nakláňanie hlavy smerom dopredu spôsobuje nielen bolesti, ale časom aj vykrivenie chrbtice, čo môže prerásť do chronického problému. Myslite na to, nakoľko sa to nezdá, ale kvôli pozeraniu do mobilu je záťaž na krk až 5x väčšia, čo sa po istom čase musí prejaviť... A nie práve príjemne.