MENU
Menu

Techmag Najväčšia vákuová komora na svete: Panujú tu podmienky ako vo vesmíre

Výskumné stredisko Plum Brook Field Station v americkom Ohiu je miestom, kde NASA prevádzkuje päť obrovských testovacích zariadení. Tie vznikli už pred desiatkami rokov počas studenej vojny, keď boli vesmírne preteky v plnom prúde a USA súperili so ZSSR o nadvládu nad vesmírom. Práve v tomto období postavili aj vôbec najväčšiu vákuovú komoru na svete.

Najväčšia vákuová komora na svete: Panujú tu podmienky ako vo vesmíre
Vesmírny program pre USA už dávno nie je prioritou. Zariadenia, ktorých výstavba stála desiatky miliónov dolárov, dnes chátrajú. Niektoré sa prestali používať úplne a ich oprava by stále ďalšie milióny. Z piatich zariadení v Plum Brooku už NASA prevádzkuje iba jediné. Ďalšie dve čakajú na zbúranie, jedno je pokazené a posledné nikdy nefungovalo. Len obrovská vákuová komora stále slúži svojmu účelu. A bude aj naďalej, minimálne do roku 2021. Využívajú ju totiž aj súkromné spoločnosti, ktoré sa zaoberajú letmi do vesmíru.

NASA zverejnila šokujúce premeny planéty. Na zmeny doplatíme všetci

Vákuová komora s názvom Space Power Facility (SPF) má výšku 30 metrov a priemer 37 metrov. Využíva sa na simulovanie podmienok, ktoré panujú vo vesmíre. Tým pádom je tu možné testovať súčiastky družíc, raketoplánov či satelitov ešte predtým, než ich pošlú na obežnú dráhu či ešte ďalej.

Ostrov Devon: Mars na Zemi, ktorý využíva aj NASA

V komore je možné vytvoriť vákuum za osem hodín. Toľko totiž trvá, kým sa z nej vypumpuje 30 ton vzduchu. V celom obrovskom priestore ho potom ostane iba 20 miligramov. Vnútri sa tiež nachádza lampa, ktorá simuluje slnečné žiarenie. Chladiče zasa dokážu znížiť teplotu až na -160 stupňov Celzia.

Najväčšia vákuová komora na svete: Panujú tu podmienky ako vo vesmíre
SPF vzniklo v roku 1969. Pôvodne bolo určené na výskum využitia jadrovej energie vo vákuu, neskôr ho však prerobili, aby slúžilo NASA. Celá komora je z hliníka, čo je pomerne zvláštne, keďže nejde o práve najtvrdší kov. Aby tak odolala extrémnemu tlaku po odsatí vzduchu, museli ju celú zaliať do betónu. Hliník si inžinieri vybrali preto, že dobre chráni pred rádioaktívnym žiarením.

Pozrite sa, ako vyzerá najdetailnejšia fotografia vesmíru

SPF je síce najväčším zariadením svojho druhu, no rozhodne nie najvýkonnejším. Existujú komory, ktoré sú schopné vytvoriť ultravákuum a znížiť tlak na 100 nanopascalov. To je 2500-krát menšia hodnota, než akú dokáže dosiahnuť SPF. Takéto komory však bývajú malé a využívajú sa na röntgenovú spektroskopiu či detekciu gravitačných vĺn. Do SPF je naopak možné dostať aj raketoplán.

V tomto zariadení sa testovali vozidlá, ktoré dnes zbierajú informácie na Marse. Súkromná spoločnosť SpaceX, ktorá sa zaoberá letmi do vesmíru, tu tiež testovala svoje dopravné prostriedky. V roku 2013 tu zasa televízia BBC predviedla jeden z najznámejších pokusov, aké sa v SPF udiali. Zo žeriavu vo vákuu zhodila bowlingovú guľu a niekoľko pierok. Následne ich v rovnakom momente spustila. Výsledok? Všetky predmety padali rovnakou rýchlosťou a dotkli sa zeme v tom istom okamihu. Video z pokusu nájdete pod článkom.

DISKUSIA
18.12. 2018 22:00
Diskusia