MENU
Menu

Techmag Najväčšia chyba Billa Gatesa: Čo ľutuje americký miliardár?

Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates sa už roky radí medzi najbohatších ľudí sveta. Napriek veľkosti majetku je však omylný ako ktokoľvek iný. A čo považuje za najväčšiu chybu, ktorú urobil? Neprekvapivo ide o rozhodnutie spojené práve so svojou firmou.

Najväčšia chyba Billa Gatesa: Čo ľutuje americký miliardár?
„Svet softvéru sa riadi pravidlom, že víťaz berie všetko," nechal sa počuť Gates v jednom z rozhovorov. „Moja najväčšia chyba spočíva v tom, že som nedokázal Microsoft viesť takým smerom, aby sa stal jednotkou na poli operačných systémov pre mobilné zariadenia. Mobily a tablety, ktoré nevyrába Apple, dnes štandardne používajú Android od Googlu. Je škoda, že som nedokázal na toto miesto Microsoft a Windows Mobile."

Lajky na Instagrame môžu skončiť, kam sa podejú všetky "modelky"?

Google sa chopil príležitosti v roku 2005 a kúpil vtedy ešte len startup s názvom Android za 50 miliónov dolárov. Eric Schmidt, ktorý vtedy firme šéfoval, tvrdí, že Googlu išlo práve o to, aby čo najskôr porazil Microsoft na poli operačných systémov pre mobilné zariadenia. To sa podarilo. Android napokon zabil Windows Mobile aj Windows Phone a stal sa v mobiloch a tabletoch tým, čím je Windows v stolných počítačoch a notebookoch.

7 univerzálnych pravidiel, ktoré platia všade na Zemi

Gatesovo priznanie mnohých prekvapilo. Až donedávna panoval konsenzus, že premrhaná príležitosť Microsoftu je dielom obdobia, keď firme šéfoval Steve Ballmer. Ten sa svojho času vysmieval z iPhonu a nazval ho „najdrahším telefónom na svete, ktorý ani len neosloví majetnejších ľudí, lebo nemá klávesnicu". Uznal síce, že zariadenie bude mať komerčný úspech, no nedokázal uznať, že prichádza čas dotykových obrazoviek a fyzické klávesnice ustúpia do úzadia.

Išlo o jednu z kľúčových chýb Microsoftu v časoch vzostupu smartfónov a navyše ju urobilo najvyššie vedenie spoločnosti. Vnútri firmy mesiace prebiehali hádky o tom, či pochovať systém Windows Mobile, ktorý vznikol v časoch, keď sa namiesto prstov ešte používalo dotykové pero. Až v decembri 2008 napokon padlo rozhodnutie o zániku Windows Mobile a vzniku Windows Phone. To už ale bolo neskoro.

FOTO: Absolútny chaos: Pozrite sa, ako kedysi fungovali telefóny

Gates v tom čase už fungoval iba ako predseda predstavenstva Microsoftu a šéfovia jednotlivých divízii si k nemu chodili po rady. Tvrdí, že jeho najväčšia chyba spočívala v tom, že týchto ľudí nedokázal usmerniť, čo umožnilo Androidu získať na trhu prvenstvo.

„Windows a Office sú vo svojich kategóriách najsilnejšími hráčmi," uzatvára Gates. „Nebyť mojich chýb, mohol taký byť aj Windows Phone."

DISKUSIA
3.7. 2019 12:00
Diskusia