Začiatkom 20. storočia bolo mesto Portland v americkom štáte Oregon dôležitým ekonomickým centrom, ktoré profitovalo najmä z obchodovania s drevom a pšenicou. Chválilo sa okrem iného aj najväčším mlynom na západnom pobreží USA a jeho hlboký prístav umožňoval vplav veľkých lodí, čo urýchľovalo nakladanie tovaru.

Ani Oregon sa ale nevyhol dlhotrvajúcej ekonomickej kríze, ktorá postihla USA koncom 19. storočia. Aj preto chceli miestni boháči nejakým spôsobom ešte viac nakopnúť ekonomiku. To vyústilo v zorganizovanie festivalu pri príležitosti 100. výročia expedície Lewisa a Clarka v roku 1905. Počas štyroch mesiacov navštívilo festival 1,6 milióna ľudí a vystavovalo tu 21 krajín.

Ich pavilóny boli naozaj impozantné. Taliani vystavovali v dome s mramorovými sochami, Nemecko a Francúzsko tiež minuli na svoje budovy obrovské sumy. Väčšina stavieb bola pritom iba dočasná. Lesnícka budova (Forestry Building) ale bola výnimkou.

Mala pôdorys s rozmermi 62x31 metrov a bola 22 metrov vysoká. Organizátori výstavy sa pýšili tým, že ide o najväčší zrub na svete, a mali pravdu. Stavbu tvorili naozaj obrovské kmene borovíc duglasiek, niektoré z podporných stĺpov mali priemer aj dva metre. Vnútri budovy bola drevená kolonáda vo výške trojposchodového domu, celá tvorená 54 kmeňmi.

V Lesníckej budove sa vystavovali exponáty, ktoré súviseli s drevospracujúcim priemyslom, ale aj s miestnou faunou, flórou a domorodcami.

Po festivale odkúpilo zrub mesto Portland, ktoré ho však neudržiavalo. V roku 1914 stavbu takmer zlikvidoval požiar susednej budovy. Na streche totiž pristálo niekoľko iskier a len pohotový zásah hasičov nevyústil do katastrofy.

V 20. rokoch sa hovorilo o rozobratí budovy a recyklácii kmeňov. Návrhy ale boli zamietnuté. Zrub bol v tom čase už v takom zlom stave, že sem zakázali vstup verejnosti. V 50. rokoch sa začalo s opravami a postupom času sa stavba stala populárnym miestom. 17. augusta 1964 ale prišla katastrofa.

Skrat v elektrických rozvodoch spôsobil požiar a budova zhorela do tla. Plamene šľahali do výšky desaťposchodového domu, bolo ho vidieť zo vzdialenosti desiatok kilometrov. Okná na susedných budovách od žiaru praskali a popol padal do vzdialenosti dvoch kilometrov. Tak dopadol najväčší zrub sveta. Tento titul dnes patrí budove Granot Loma v Michigane.