MENU
Menu

Techmag Najväčší smoliar medzi vedcami: Scheeleho stíhalo jedno nešťastie za druhým

Carl Wilhelm Scheele nešiel v otcových šľapajach a nestal sa obchodníkom, ale chemikom. Už ako 14-ročný odišiel z domu a zamestnal sa u lekárnikov vo švédskom Gothenburgu, kde sa prvýkrát stretol s rôznymi chemikáliami. A už tu sa v roku 1756 začal písať jeho smoliarsky osud.

Dnes by Scheele určite získal titul zamestnanec roka. Ostával v lekárni a dlho do noci a miešal rôzne chemikálie, pretože ho fascinovali. Nadriadení z neho boli najprv nadšení, postupom času si však začali uvedomovať, že mladíkove experimenty môžu byť nebezpečné. A aj boli. Jedného dňa, keď pracoval s obzvlášť nebezpečnou zmesou, došlo k výbuchu, ktorý otriasol celou lekárňou. Nanešťastie pre mladého chemika býval v budove aj jeho zamestnávateľ, ktorý ho bez milosti prepustil.

Scheele si ale našiel nového zamestnávateľa v meste Malmö a cez neho sa dostal do sveta akademikov. Vyštudoval chémiu a v roku 1767 už mal v Štokholme vlastnú lekáreň.

K jeho prvým objavom patrila kyselina vínna, organická látka, ktorá sa vyskytuje v rôznych druhoch ovocia. Vinári o nej síce vedeli už stáročia, ale Scheele prišiel na to, ako ju chemicky extrahovať z ovocia. Ako prvý tiež izoloval kyselinu mliečnu z mlieka, objavil fluorovodík a sírovodík. Jeho najväčším objavom bol ale kyslík. V tomto momente sa jeho úspešná kariéra začala obracať k horšiemu.

Scheele síce objavil kyslík o tri roky skôr než Joseph Priestley, ale trvalo mu šesť rokov, kým publikoval svoje zistenia. V tom čase už boli dávno známe Priestleyho experimentálne dáta ohľadom kyslíka i závery, ktoré na základe informácií vyvodil. A tak si nešťastný chemik prvenstvo v tomto prípade nezaknihoval.

Objavil však ešte najmenej šesť ďalších prvkov: bárium, chlór, molybdén, mangán, dusík a volfrám. Ani za ne ale nezožal žiadne uznanie. V prípade chlóru si napríklad myslel, že ide o oxid získaný z kyseliny chlorovodíkovej, a nazval ho „muriaticum". Až o 40 rokov neskôr Humphrey Davy zistil, že v „muriaticu" sa nenachádza žiaden kyslík, a že ide o samostatný prvok. V prípade bária zasa Scheele vedel, že ide o prvok, ale nevedel ho izolovať. To sa podarilo opäť až Humphreymu Davymu. O molybdéne Scheele tiež tvrdil, že je samostatným prvkom, ale uznanie za jeho objav zožal až Peter Jacob Hjelm. A Scheeleho smola sa s ním vliekla aj v prípade mangánu.

Scheele chcel, aby si ho ľudia pamätali kvôli mnohým veciam, a zároveň dúfal, že zabudnú na jeden z jeho vynálezov, a tým bola takzvaná „Scheeleho zelená". Ako však asi tušíte, stal sa presný opak. Scheeleho zelená je jedovatá látka, ktorá v priebehu rokov zabila desiatky ľudí a je možné, že jej pôsobeniu podľahol aj Napoleon Bonaparte. Kedysi sa používala ako farbivo a jej chemický názov znie: arzenitan meďnatý.

V dobe, keď Scheele látku vynašiel, sa ešte o toxicite arzénu nevedelo, a tak sa veselo používala napríklad aj na farbenie detských hračiek. Ľudia si tiež steny domov oblepovali krásnymi zelenými tapetami a obliekali si veci nafarbené nazeleno. V novinách a časopisoch sa zasa objavovali jasne zelené inzeráty. Napoleon, ktorý žil po bitke pri Waterloo v exile na ostrove Svätá Helena, chcel mať zasa steny domu vymaľované svojou obľúbenou zelenou. A hoci zomrel na rakovinu žalúdka, dnes vieme, že túto chorobu môže spôsobovať aj dlhodobé vystavenie človeka arzénu. Analýza vlasov francúzskeho cisára skutočne ukázala zvýšený výskyt arzénu.

Scheele bol teda skutočným smoliarom. V mnohých ohľadoch bol ďaleko pred svojimi súčasníkmi a objavil viacero chemických prvkov. Napriek tomu to jediné, prečo si ho ľudia pamätajú, je jed.

Mimochodom, smolu mal aj pri voľbe povolania. Dlhoročná manipulácia s rôznymi jedovatými látkami spôsobila a ich ovoniavanie spôsobili, že zomrel na otravu ortuťou ako 43-ročný v roku 1786.