Každý rok sa vo Švédsku stretnú tímy z celého sveta, aby predviedli, aké úsporné vozidlo sa im podarilo skonštruovať. „Preteky“ s názvom Delsbo Electric Contest sa konajú na špeciálnej koľajovej trati s dĺžkou 3,36 kilometra a do „auta“ sa musia zmestiť šiesti pasažieri s priemernou váhou 50 kilogramov. Zdá sa vám táto hmotnosť nízka? Nuž, to skutočne je, lenže v tejto súťaži sa zúčastňujú tímy študentov, a tí sa ešte nestihli „zaobliť“.

Spotrebe energie sa počas pretekov meria vo watthodinách a následne sa delí podľa počtu pasažierov na palube. Počas prvého ročníka Delsbo Electric Contest vyhralo vozidlo Eximus IV vyrobené z ultraľahkých materiálov prvú cenu. A jeho spotreba? Ohromujúcich 0,84 watthodiny na osobu na jeden kilometer. A tento rekord sa študentom darí každý rok zlepšovať.

V roku 2019 dosiahol tím, v ktorom spolupracujú študenti z Dalarnskej univerzity a Chalmerskej technickej univerzity, spotrebu 0,603 watthodiny na osobu na kilometer. A v roku 2020 už to bolo iba 0,517. Konkurenciu nechali ďaleko za sebou.

Len pre vašu predstavu, všetky vozidlá v súťaži spotrebujú menej energie než stretávacie svetlá na bežnom aute. Eximus IV však medzi nimi skutočne vyčnieva. Čisto teoreticky by dokázal odviezť človeka okolo sveta s takým množstvom energie, aké obsahujú dva litre benzínu.

Delsbo Electric Contest sú pomerne pomalé preteky. Nečakajte rýchlosti ako z Formuly 1, popri vozidlách v tejto súťaži sa dá pokojne šliapať na bicykli. Rýchlosť tu ale nehrá žiadnu rolu, hľadí sa len na spotrebu.

Eximus IV momentálne drží svetový rekord v najnižšej spotrebe paliva a s najväčšou pravdepodobnosťou bude rebríčku kraľovať aspoň rok do konania ďalšieho ročníka Delsbo Electric Contest. A ktovie, možno toto vozidlo a jeho tvorcovia opäť prekonajú samých seba.