V tejto rýchlej dobe všetci túžime po troške pokoja a ticha, ale zdá sa, že absolútne ticho je absolútne desivé. To našťastie nezažijete, pokiaľ sami nechcete, pretože jediné miesto, kde môžete zažiť úplné ticho, je v anechoickej komore. Na celom svete existuje len niekoľko takýchto miestností a tá s najväčším absolutným tichom sa nachádza v sídle spoločnosti Microsoft v Redmonde vo Virgínii. S hodnotou -20,35 dBA zastavuje táto miestnosť všetky vonkajšie zvuky, takže každý zvuk, ktorý sa v nej vytvorí, znie hrozivo.

Hundraj Gopal, vedec špecializujúci sa na reč a sluch a zároveň dizajnér anechoickej komory spoločnosti Microsoft, povedal pre CNN: "Hneď, ako človek vojde do miestnosti, okamžite pocíti zvláštny a jedinečný pocit, ktorý je ťažké opísať. Väčšina ľudí pociťuje, že absencia zvuku je ohlušujúca, cíti napätie či zvonenie v ušiach. Veľmi slabé zvuky sa zrazu dajú zreteľne počuť, pretože okolitý hluk je výnimočne nízky. Keď otočíte hlavou, môžete tento pohyb počuť. Počujete aj dýchanie a zdá sa vám, že znie pomerne hlasno."

Samozrejme, keď sa na to sústredíte, môžete počuť svoje dýchanie kdekoľvek, ale zvuky z okolia, ktoré nás obklopujú, väčšinou spôsobujú, že takéto nepatrné zvuky naše uši nevnímajú. Vo vnútri anechoickej komory bez akéhokoľvek okolitého hluku sa uši prispôsobia tak, aby vnímali aj tie najslabšie zvuky.

Hundraj Gopal uviedol: "Najdlhší nepretržitý čas, ktorý niekto strávil v komore, je asi 55 minút. Zistil som, že niektorí ľudia vydržia asi 30 minút. Ale iní žiadajú o výstup už po niekoľkých sekundách."

Počuť svoje vnútorné orgány tak zreteľne je skutočne nepríjemné a zažiť najtichšiu miestnosť na svete je ešte desivejšie, ak vypnú svetlo, pretože kvôli absencii zvuku ľudia strácajú rovnováhu a doslova sa musia držať.

Aká tichá je najtichšia miestnosť na svete? No, predstavte si toto: v tichom priestore je jeden z najnižších zvukov, ktoré dokáže človek počuť, tiché dýchanie, ktoré má približne desať decibelov. Anechoická komora v sídle spoločnosti Microsoft je hodnotená na -20,35 dBA, čo znamená 20,35 decibelov pod prahom počuteľnosti ľudského ucha.

Anechoická komora Microsoftu pozostáva z šiestich vrstiev betónu a ocele a je umiestnená na tlmiacich pružinách. Vnútri sú steny a strop pokryté sklolaminátovými tvárnicami, ktoré rozbíjajú zvuky ešte predtým, ako sa môžu odraziť späť. Podlaha sa skladá z návesných zvukových káblov absorbujúcich zvuk. Celé miesto je tiež oddelené od zvyšku budovy a vonkajšieho sveta, aby sa minimalizovali šance na to, že by sa nejaký zvuk dostal dovnútra.

Tí, ktorí sa odvážia vyskúšať pobyt v najtichšej miestnosti na svete, budú sklamaní, keď sa dozvedia, že anechoická komora Microsoftu nie je verejnosti prístupná. Technologická spoločnosť ju využíva na testovanie rôznych zvukových gadgetov ako sú mikrofóny, prijímače a reproduktory a na testovanie kliknutí a šumu iných počítačových zariadení.

Druhá najtichšia miestnosť na svete, anechoická komora v laboratóriu Orfield v Minneapolis je naopak prístupná verejnosti.