Až donedávna bola najstrmšou ulicou sveta Baldwin Street v meste Dunedin na Novom Zélande. Stúpanie Ffordd Pen Llech je však ešte o 2,5 percenta väčšie, má až 37,45 percenta. Ulica spája vyššie položené centrum mestečka so železničnou stanicou, ktorá leží nižšie pri mori.Ffordd Pen Llech je taká strmá, že na niektorých jej úsekoch je zakázané ísť z bezpečnostných dôvodov autom. Časť je jednosmerná, aby sa predišlo zmätku v rôznych dopravných situáciách. Celú ulicu si môžete prejsť cez Google Street View.

Za odobratím rekordného titulu novozélandskej Baldwin Street je Gwyn Headley. O tom, že ulica v jeho rodnom meste je strmšia, ho presvedčila nepríjemná udalosť. Na svojom aute s pohonom 4x4 šiel dolu po Ffordd Pen Llech a nemohol zastaviť. Kolesá sa zablokovali a auto pomaly pokračovalo ešte asi dva metre.

Na internete zistil, že Ffordd Pen Llech má väčšie stúpanie než Baldwin Street a upovedomil ľudí z Guinessovej knihy rekordov. Tí priši do Harlechu a nová rekordérka bola na svete.

Turizmus v mestečku však nemusí mať len pozitívny vplyv. Keď sa totiž Baldwin Street stala najstrmšou ulicou sveta, zaplavili ju turisti, ktorí ničili súkromné majetky a doslova rozryli dvory tých, ktorí tu vlastnili domy. V strede ulice zastavovali autobusy, z ktorých vystupovali davy ľudí. Fotili a blokovali dopravu nehovoriac o tom, že znečisťovali okolie. Radnica musela na ulicu nechať nainštalovať prenosné toalety. Napriek tomu by chcel novozélandský Dunedin získať titul späť. Mestskí poslanci uvažujú o tom, že Baldwin Street upravia tak, aby mala ešte strmší sklon. Ako jednoduchšie sa ale javí riešenie doplniť za tabuľu „Víta vás mesto s najstrmšou ulicou" doplniť slová „na južnej pologuli".

Ak si porovnáte cez Google Street View Baldwin Street a Ffordd Pen Llech, budete sklamaní. Zatiaľ čo novozélandská ulica si právom zaslúži označenie „ulica", Ffordd Pen Llech je len akási cestička vinúca sa do kopca. Nemyslíme si, že jej titul udelili oprávnene. A ak je váš názor? Dajte nám vedieť v komentároch.