MENU
Menu

Techmag Najstaršie stromy sveta: viete, koľko rokov má rekordér?

Dožiť sa storočnice je pre človeka značný výkon, presiahnuť tento vek znamená zaradiť sa medzi rarity. No ak ide o stromy, sto rokov je pre nich len mladosťou. Na planéte žijú stromy, ktoré by vedeli rozprávať, ako sa budoval Stonehenge, ako vznikali pyramídy a dokonca aj to, ako vlastne človek začal používať nástroje. Strom je totiž najväčším pamätníkom našej planéty.

Najstaršie stromy sveta: viete, koľko rokov má rekordér?
Stromy a ich vek
Výpočet veku stromov pomocou letokruhov doteraz nikto z vedcov nespochybnil, akurát je potrebné dodať, že sa týka len tých stromov, ktoré každoročne rastú. U nás na Slovensku sa touto metódou riadiť môžeme, ale niektoré druhy stromov majú vek, ktorý ostáva záhadou.

Ako merať vek?
Pozrieť sa na letokruhy stromu dá len vtedy, ak sa vypíli, a to znamená, že skončí svoju životnú púť. Preto vedci vyvinuli špeciálnu sondu, ktorou je možné vniknúť do kmeňa stromu a určiť jeho vek bez toho, aby došlo k zničeniu.

Piaty najstarší strom sveta zhorel, dôvod vás nahnevá

Tento systém je však drahý a preto je dodnes odhadovanie veku dosť namáhavou prácou pre botanikov.

Špeciálny zoznam
V USA si pestujú svoj vlastný zoznam starých stromov nazvaný Old List, ktorý sa nevzťahuje len na Ameriku, ale evidujú také giganty ako figovník na Srí Lanke, ktorý má viac ako 2200 rokov, v Chile rastie patagónsky cyprus, ktorý je s vekom 3627 rokov starší ako Stonehenge a napríklad borovica v Bielych horách Kalifornie má 4850 rokov.

Najizolovanejší strom sveta: Jeho koniec bol smutný aj ironický

Najstarším stromom je na rovnakom mieste tiež borovica, ktorej vek sa ale len odhaduje na vyše 5000 rokov, čo však znamená, že strom rástol už v čase, keď Egypťania začali klásť základy pyramíd.

Skutočný Matuzalem
V štáte Utah v USA nájdete absolútneho hrdinu dlhovekosti, strom Pando (na snímke vyššie), ktorý žije už 80-tisíc rokov a sám sa klonuje. Vyzerá ako samostatný les, pretože jeho telo dnes tvorí približne 40-tisíc kmeňov, ktoré vyrastajú z jednej jedinej rastliny a tá sa neustále obnovuje. Znie to možno trochu desivo, no zaujímavosťou je, že samotné nové kmene rastliny nie sú tak životaschopné ako jej koreňová štruktúra. Najstaršie stromy zo sústavy majú okolo 130 rokov. Koreňový základ celého lesa je však jeden a preto výskumníci hovoria, že ide o jeden živý a najdlhšie žijúci organizmus našej planéty.

Autor: Marcos
Foto: Public Domain

DISKUSIA
3.7. 2017 19:00
Diskusia