MENU
Menu

Techmag Najstaršie artefakty svojho druhu: Aké unikáty sa archeológom podarilo nájsť?

Rozmýšľali ste niekedy o tom, ako a kedy vznikli veci, ktoré dnes bežne používame? Veď vymyslieť koleso alebo topánku bolo pre vtedajších ľudí stokrát väčšie umenie ako pre moderného človeka vymyslieť nejakú technickú vymoženosť. Nechajte sa preto inšpirovať nekonečnou kreativitou našich predchodcov, ktorým vďačíme za súčasnú kvalitu života.

Najstaršie artefakty svojho druhu: Aké unikáty sa archeológom podarilo nájsť?
Drevené koleso
Vynález kolesa výrazne uľahčil ľuďom prenos ťažkých vecí. Najstaršie koleso na svete má 5 200 rokov a objavili ho v močiari blízko slovinského mesta Ľubľana. Okrem zvyškov kolesa s priemerom 70 centimetrov našli aj 120 centimetrov dlhú os, ktorá zapadala do štvorcového otvoru v strede kolesa. Podľa archeológov bolo koleso súčasťou dvojkolesového vozíka. Existujú iniciatívy za vyhlásenie oblasti za pamiatku UNESCO, aby sa zachovali archeologické pozostatky ľudí, ktorí tu žili.

Skutočné predmety obdarené neznámou silou: Netreba sa s nimi zahrávať

Luk
Luk a šípy po tisíce rokov predstavovali najúčinnejší spôsob zabíjania z diaľky. Najstaršie neporušené luky pochádzajú z Dánska a sú staré približne osemtisíc rokov. Pomenovali ich podľa oblasti, v ktorej ich našli - Holmegaard - a sú z dreva brestu a merajú okolo 170 centimetrov. Keďže luky našli v dobrom stave, mohli ich renovovať a vyskúšať ako fungujú. Najstaršie šípy majú asi tritisíc rokov a našli ich neďaleko od luku Holmegaard. Bohužiaľ luky, pri ktorých ich našli, boli zhotovené z borovice, takže z nich veľa nezostalo.

Múmie, o ktorých ste dodnes nepočuli. Ich tajomstvá môžu znepokojiť

Topánky
Najstaršiu topánku na svete našli v Arménsku a jej vek odhadujú na 5 500 rokov. Kožená topánka na pravú nohu má zhruba veľkosť sedem. Zachovala sa neuveriteľne dobre, pretože na nej sú viditeľné kožené remienky, ktoré slúžili na viazanie. Koža zvyčajne neprežije takú dlhú dobu, ale táto topánka mala jedinečnú konzervačnú látku - nachádzala sa pod hromadou ovčieho trusu. Najstaršie sandále sú skoro dvakrát staršie ako kožené topánky z Arménska. Sú zo spletenej kôry a našli ich v roku 1938 vo Fort Rock Cave v Oregone. Ležali pod sopečným popolom z erupcie Mount Mazama, ku ktorej došlo pred 7500 rokmi. Samotné sandále však boli oveľa staršie. Archeológovia predpokladajú, že ich vyrobili pred viac ako desaťtisíc rokmi.

Dodnes sa nenašli: Ktoré historické poklady sú stále stratené?

Dôkaz konzumácie alkoholu
Ľudia vždy obľubovali alkohol. Väčšina ani nevie, že práve pivo má dlhú tradíciu. Najstarší dôkaz o alkohole pochádza z centrálnej Číny a je starý deväťtisíc rokov. Archeológovia našli niekoľko úlomkov keramiky, ktoré testovali a objavili na nich zvyšky včelieho vosku, ryže a kyseliny vínnej. Táto zložka sa nachádzala v miestnej rastline - čínskom hlohu. Podľa spomínanej receptúry nechali vyrobiť pivo, a tak vieme, že bolo sladké s mierne kyslou a dymovou príchuťou.

Starodávne vynálezy, ktoré má veda problém objasniť

Kalendár
Určite si pamätáte šialenstvo, ktoré vypuklo v súvislosti s Mayským kalendárom a koncom sveta. No úplne najstarším kalendárom, ktorý vedci objavili je pole na severe Škótska, na mieste nazývanom Warren Field v škótskom grófstve Aberdeenshire. Archeológovia na poli objavili rad 12 jamiek, ktoré odrážajú fázy Mesiaca v priebehu lunárnych mesiacov. Kalendár je starý desaťtisíc rokov, čo je dvojnásobok veku sofistikovaných kalendárov z Blízkeho východu. Je to dôkaz, že už v tom čase mali ľudia potrebu sledovať a merať čas počas rokov.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
17.5. 2019 17:00
Diskusia