Antickí Rimania sa stali známymi vďaka množstvu vecí a cesty sa spolu s mostami, akvaduktmi a kanálmi v rebríčku ich dôležitosti nachádzajú poriadne vysoko. Spoločne tvorili ohromnú dopravnú sieť, ktorá hrala kľúčovú úlohu v zaisťovaní postavenia Rímskej ríše v rámci Stredomoria. Boli to práve cesty, čo držalo impérium pokope.
Číňania s črtami Európanov: Sú obyvatelia Liqianu potomkami stratenej Rímskej légie?
Via Appia mala priemernú šírku asi šesť metrov a mierne konvexný profil, ktorý umožňoval vode stekať do jarkov po oboch stranách cesty. Základ tvorili ťažké kamenné bloky spojené dohromady vápennou maltou. Na tieto bloky sa potom ukladali do seba zapadajúce kamene, ktoré vytvorili hladký povrch. Zapadali do seba tak presne, že, ako napísal historik Prokopios Cézarejský, nevyzerali ako upravené človekom, ale skôr akoby spolu vyrastali.
Brutálne spôsoby mučenia, ktoré využívali v Rímskej ríši
Popri ceste sa nachádzalo niekoľko úchvatných monumentov, hrobiek a míľnikov. Zrejme najpozoruhodnejšou je dodnes dobre zachovaná hrobka ženy menom Cecilia Metella, manželky jednej z generálov Julia Cézara. Spomenúť treba aj Chrám Heraklovho víťazstva, kostol Santa Maria delle Piante či starobylú Villa dei Quintili.
Nepriatelia antického Ríma: Pustili žilou najväčšiemu impériu v dejinách Európy
V blízkosti cesty sa udialo množstvo dôležitých udalostí, ktoré zmenili chod dejín. Tá najznámejšia a najkrutejšia sa udiala po potlačení povstania otrokov. Generál Marcus Crassus, ktorý otrokov v roku 71 pred Kristom porazil, vyše šesťtisíc z nich zajal. Každého z nich potom na úseku medzi Rímom a Capuou nechal ukrižovať.
Po rozpade Rímskej ríše sa Via Appia prestala používať. V 18. storočí sa paralelne s ňou začala stavať nová cesta a z tej starej sa postupom času stala turistická atrakcia. Navštíviť ju môžete aj vy.