MENU
Menu

Techmag Najstaršia cesta antického Ríma, po ktorej sa môžete prejsť aj dnes

Antickí Rimania sa stali známymi vďaka množstvu vecí a cesty sa spolu s mostami, akvaduktmi a kanálmi v rebríčku ich dôležitosti nachádzajú poriadne vysoko. Spoločne tvorili ohromnú dopravnú sieť, ktorá hrala kľúčovú úlohu v zaisťovaní postavenia Rímskej ríše v rámci Stredomoria. Boli to práve cesty, čo držalo impérium pokope.

Najstaršia cesta antického Ríma, po ktorej sa môžete prejsť aj dnes
Jednou z prvých a zároveň najdôležitejších ciest bola Via Appia. Z jej stavbou začal v roku 312 pred Kristom cenzor Appius Claudius Caecus a spočiatku sa tiahla v dĺžke 212 kilometrov z Ríma do Capuy. V roku 244 pred Kristom ju však ešte predĺžili, a to o celých 370 kilometrov, takže sa po nej dalo dostať až do dnešného prístavného mesta Brindisi.

Číňania s črtami Európanov: Sú obyvatelia Liqianu potomkami stratenej Rímskej légie?

Via Appia mala priemernú šírku asi šesť metrov a mierne konvexný profil, ktorý umožňoval vode stekať do jarkov po oboch stranách cesty. Základ tvorili ťažké kamenné bloky spojené dohromady vápennou maltou. Na tieto bloky sa potom ukladali do seba zapadajúce kamene, ktoré vytvorili hladký povrch. Zapadali do seba tak presne, že, ako napísal historik Prokopios Cézarejský, nevyzerali ako upravené človekom, ale skôr akoby spolu vyrastali.

Brutálne spôsoby mučenia, ktoré využívali v Rímskej ríši

Popri ceste sa nachádzalo niekoľko úchvatných monumentov, hrobiek a míľnikov. Zrejme najpozoruhodnejšou je dodnes dobre zachovaná hrobka ženy menom Cecilia Metella, manželky jednej z generálov Julia Cézara. Spomenúť treba aj Chrám Heraklovho víťazstva, kostol Santa Maria delle Piante či starobylú Villa dei Quintili.

Nepriatelia antického Ríma: Pustili žilou najväčšiemu impériu v dejinách Európy

V blízkosti cesty sa udialo množstvo dôležitých udalostí, ktoré zmenili chod dejín. Tá najznámejšia a najkrutejšia sa udiala po potlačení povstania otrokov. Generál Marcus Crassus, ktorý otrokov v roku 71 pred Kristom porazil, vyše šesťtisíc z nich zajal. Každého z nich potom na úseku medzi Rímom a Capuou nechal ukrižovať.

Po rozpade Rímskej ríše sa Via Appia prestala používať. V 18. storočí sa paralelne s ňou začala stavať nová cesta a z tej starej sa postupom času stala turistická atrakcia. Navštíviť ju môžete aj vy.

DISKUSIA
4.10. 2017 15:00
Diskusia