Hlboko v kalifornskom pohorí White Mountains rastie na mieste, ktoré verejnosť nepozná, najstarší strom sveta. Niet divu, že ho vedci pomenovali Matuzalem. Má už 5063 rokov.

Najstarší strom sveta má vyše päťtisíc rokov. Viete, kde rastie?
Začiatkom 50-tych rokov 20. storočia dostal dendrochronológ (odborník na určovanie veku stromov) Edmund Schulman z Arizonskej univerzity tip od jedného strážcu národného parku z Kalifornie. Muž Schulmanovi tvrdil, že pozná stromy, ktoré vraj žijú tisíce rokov. Schulman sa vtedy už dve dekády zaoberal hľadaním stromov, ktoré boli schopné prispôsobovať sa zmenám klímy v priebehu tisícročí, a tak sa do strážcovho revíru vydal.

Nádherný gigant: Viete, kde rastie obrovský dažďový strom?

Schulman a jeho asistent v roku 1953 vystúpili vo White Mountains do nadmorskej výšky 3300 metrov. Tu odobrali vzorky z borovice dlhovekej a pokúsili sa určiť jej vek. Oboch šokovalo, že strom má najmenej 1500 rokov. Dali mu prezývku „Patriarchálny strom". Práve on poslúžil Schulmanovi ako inšpirácie pre nasledovný dlhoročný výskum. Vracal sa do White Mountains stále znovu a znovu, trávil tu väčšinu letných mesiacov. Napokon získal vzorky zo stromov, ktoré boli staršie, než predpokladal.

Našiel sa najstarší strom v Európe, uhádnete, koľko má rokov?

Do denníka si neskôr zapísal: „V roku 1956 už sme vedeli, že sa dívame na stromy staršie než štyritisíc rokov, hoci sa to zdalo neuveriteľné." V tom čase ešte nevedel, že o rok neskôr objaví skutočného rekordéra.

V lete 1957 sa Schulman a jeho asistent M.E. Cooley opäť vydali do White Mountains. Našli malý zhluk stromov, ktoré už na prvý pohľad vyzerali starobylo. Schulman hneď videl, že majú viac než štyritisíc rokov. Napokon naďabili na ten najstarší z nich. Jeho vek vtedy určili na 4789 rokov. Dnes už vieme, že je to ešte viac. Obom sa do myslí vkradlo jediné meno: Matuzalem.

Strom, z ktorého spadlo na Newtona jablko, stále rastie. Kde ho nájdete?

Muž z Biblie a starý otec Noema, staviteľa Archy, vraj zomrel vo veku 969 rokov. Borovica dlhoveká, ktorá nesie jeho meno, sa dožíva podstatne vyššieho veku. Dodnes rastie a je najstarším stromom na Zemi. Miesto, kde sa nachádza už viac než päťtisíc rokov, však ostáva verejnosti utajené. Niet divu, nik predsa nechce, aby ho stretol rovnaký osud ako kedysi piaty najstarší strom sveta.

Niečo také staré ako Matuzalem si rozhodne zasluhuje čo najväčšiu mieru ochrany. Veď si len predstavte, že táto borovica rástla ešte predtým, ako v Egypte postavili pyramídy. Existuje počas takmer celej zaznamenanej histórie ľudstva a prežila všetky najvýznamnejšie ríše. Stačilo len, aby ju nenašli davy.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock