Reklama

Najsilnejšie zemetrasenie v dejinách: zabíjalo na vzdialenosť tisícok kilometrov

Reklama

Len pred pár dňami zasiahlo japonskú Fukušimu ďalšie zemetrasenie o sile 7,4 magnitúdy. Zďaleka však nie je najsilnejším, aké sa kedy podarilo zaznamenať. Rekordnú silu dosiahli otrasy zeme v roku 1960 v Čile. Obete pritom hlásili aj v krajinách, ktoré boli od epicentra vzdialené tisíce kilometrov.

Ráno 22. mája 1960 zrejme nikto netušil, že tento deň vojde do dejín. Asi o 19:11 miestneho času sa to však zmenilo. Epicentrum zemetrasenia o sile 9,5 magnitúdy sa nachádzalo približne 160 kilometrov od pobrežia južného Čile. Predchádzalo mu niekoľko menších zemetrasení, ani jedno však nebolo také silné ako to, ktoré neskôr vedci nazvali Zemetrasením vo Valdivii. Práve toto mesto totiž utrpelo najväčšie škody: takmer polovica budov sa po katastrofe stala neobývateľnou.

Najväčšia cunami v histórii: merala neuveriteľných...

Samotné otrasy a pády budov však veľa obetí na životoch nespôsobili. O to horšia bola 25 metrov vysoká prílivová vlna cunami, ktorá sa k čilskému pobrežiu privalila 15 minút po zemetrasení. Bol to vodný živel, ktorý pripravil o strechu nad hlavou väčšinu z dvoch miliónov ľudí donútených opustiť svoje domovy. O život našťastie prišlo podstatne menej osôb, ich počet sa odhaduje na asi 1600.

Šokujúce je, že ľudia v dôsledku Zemetrasenia vo Valdivii nezomierali len Čiľania. Celých 15 hodín po otrasoch sa desaťmetrová cunami dostala až k Havajským ostrovom, kde zasiahla záliv Hilo. Zanechala po sebe nielen 61 mŕtvych, ale aj obrovské materiálne škody. Len pripomenieme, že Havajské ostrovy ležia asi desaťtisíc kilometrov od Čile.

Ešte o sedem hodín neskôr cunami dorazila aj k Japonsku. Ostalo po nej takmer 200 mŕtvych a 1600 zničených domov.

O dva dni neskôr vybuchla v Čile po 40 rokoch nečinnosti sopka Los Lagos. Mnohí seizmológovia aj túto udalosť označili za dôsledok vôbec najsilnejšieho zemetrasenia, aké sa kedy podarilo zaznamenať.

Autor: Noel
Foto: Wiki

-->

Vyberáme pre vás niečo PLUS