Na prvý pohľad vyzerajú topánky s názvom Moonwalkers od amerického startupu Shift Robotics ako futuristické korčule. Je v nich však oveľa viac. Človek sa v nich totiž nemá korčuľovať, ale normálne chodiť, dokonca si môže ponechať svoju bežnú obuv. Motorizované kolieska ale dodajú jeho krokom nečakanú rýchlosť.

Kolieska poháňa bezkartáčový motorček a chodec vďaka nim dokáže dosiahnuť rýchlosť až 11 kilometrov za hodinu. Výrobcovia chôdzu v Moonwalkeroch prirovnávajú k pohybu po pohyblivom páse na letisku.

300-wattový bezkartáčový motor poháňa v každej topánke s váhou takmer dva kilogramy osem polyuretánových koliesok. Prevodovka ovládaná umelou inteligenciou zvyšuje či znižuje rýchlosť Moonwalkerov podľa dát, ktoré zbiera o chôdzi nositeľa. Vie napríklad detekovať pohyb dolu kopcom a predchádzať tak nehodám.

„V Moonwalkeroch sa nekorčuľujete. Chodíte v nich. Nemusíte sa ich učiť používať a ony sa naopak učia od vás,“ uviedol zakladateľ startupu Chunjie Zang.

Asi vám ako prvé napadne, že topánky nebudú fungovať na nerovných povrchoch či na schodoch. Zdolávať takéto miesta v korčuliach je náročné, no dizajnéri Moonwalkerov ich brali do úvahy. Jednoduchým gestom je tak možné kolieska zablokovať a kráčať ako v bežných topánkach. Akurát s tým rozdielom, že pár váži skoro štyri kilogramy.

Shift Robotics nedávno odhalil futuristické topánky v rámci crowdfundingovej kampane, ktorou chce financovať ich výrobu vo veľkom Startup chcel dosiahnuť cieľ v podobe 90-tisíc dolárov, od ľudí ale dostal už viac než dvojnásobok. Prvá várka topánok by tak mala k zákazníkom putovať v marci 2023. Tí, ktorí si ich zakúpili v predpredaji, zaplatili 1100 eur, maloobchodná cena by potom mala byť asi 1400 eur. Sme naozaj zvedaví na recenzie majiteľov.