V tomto článku sa pozrieme na auto, ktoré sa pýši titulom najrýchlejšieho sériovo vyrábaného dieselového auta. Ide o britského výrobcu športových áut Trident. Ak ste doteraz nikdy o tejto značke nepočuli, ste na správnom mieste. No po prečítaní článku sa dozviete, že príbeh najrýchlejšieho dieselu má niekoľko háčikov...

Dlhoročná sága

Automobilka Trident bola založená už v roku 1966, no v roku 1978 vyhlásila bankrot a bola zlikvidovaná. Prvé auto, ktoré Trident vyrábal, bol kabriolet Clipper, ktorý bol postavený na prototype TVR. Na scéne sa udržal v rokoch 1966 až 1974, no predajného úspechu sa nedočkal. Dôvodom bola vysoká cena a problémy v produkcii.

Trident Iceni
Trident Iceni
Zdroj: Trident

Presuňme sa do roku 2014, kedy bol verejnosti predstavený model Iceni Magna. Výrobca mu hneď pridelil titul najrýchlejšie sériovo vyrábaného dieselového auta. Len pre porovnanie, sme v dobe, kedy sa vyrába Porsche Panamera 4S Diesel so zrýchlením z 0 na 100 za 4,3 sekundy. O niečo neskôr prišlo naftové Audi S4 so zrýchlením 4,6 sekundy a nesmieme zabúdať ani na tri a štyrikrát prepĺňané naftové turbomotory od BMW.