Minerály sú roztrúsené po celej planéte, vyskytujú sa v podobe zrniek v piesku i v podobe veľkých drahokamov. Definícií toho, čo je minerál, je viacero, všetky sa ale zhodujú v tom, že ide o látku, ktorá vznikla bez ľudského pričinenia. Každý druh minerálu má pritom iné chemické zloženie a líšia sa formou, v ktorej sa vyskytujú, ako aj ďalšími fyzikálnymi vlastnosťami.

a
Zdroj: Natural History Museum of Los Angeles County

Absolútne najunikátnejším a najojedinelejším minerálom na Zemi je podľa vedcov kyawthuit. Dosiaľ sa podarilo nájsť len jediný kryštál a to neďaleko mjanmarského mesta Mogok. Za samostatný minerál uznala Medzinárodná mineralogická spoločnosť tento 1,61-karátový oranžový klenot v roku 2015.

O kyawthuite sa toho vie len málo, poďme sa teda pozrieť na druhý najojedinelejší minerál, ktorým je painit. Vyskytuje sa vo forme šesťuholníkových červených kryštálov a jeho chemické zloženie je pre vedcov stále tak trochu záhadou. V Mjanmarsku ho pritom objavili už v roku 1952 a odborníci sa jeho skúmaniu venujú od 80. rokov.

A prečo je taký unikátny? Dôvod spočíva v spôsobe, akým painit vzniká. Obsahuje totiž bór i zirkón, no tieto dva prvky sa len veľmi ťažko viažu. Pravdou dokonca je, že painit je jediný minerál, ktorý obsahuje oba tieto prvky. Spôsob, akým painit vzniká, je ale neznámy, žiadne laboratórium sa ho ešte nepokúsilo syntetizovať.

Až do roku 2001 sa ľuďom podarilo nájsť len tri vzorky painitu, dnes ich je však podstatne viac. Kusov vhodných na výrobu šperkov je ale málo a karát takéhoto minerálu stojí približne 60-tisíc eur. Ťaží sa však v krutých podmienkach a na predaji mjanmarských vzácnych minerálov zarába tamojšia vojenská junta. Aj preto viaceré klenotnícke firmy odmietajú nakupovať mjanmarské minerály a mnohí vedci ich z etických dôvodov odmietajú skúmať.