MENU
Menu

Techmag Najnebezpečnejší hackeri v dejinách: spôsobili škody za stovky miliónov

Hackerov si dnes väčšina ľudí predstavuje ako skupinu bojovníkov za slobodu ukrytú pod maskami hnutia Anonymous. Aj oni však majú svoje tváre a nasledujúcich päť hackerov patrí medzi najnebezpečnejších, ktorých sa podarilo odhaliť.

Najnebezpečnejší hackeri v dejinách: spôsobili škody za stovky miliónov
Gary McKinnon

V roku 2001 bol McKinnon nezamestnaným administrátorom počítačových systémov. Niekedy v tomto období začal nelegálne získavať prístup k počítačom americkej armády. Vymazával dôležité súbory a ministerstvo obrany tvrdilo, že spôsobil škody za stovky tisíc dolárov, a to najmä na systémoch, ktoré kontrolovali odpaľovanie rakiet.

McKinnon tiež vyhľadával informácie o ľahko dostupnom zdroji energie, ktorý by bol zdarma, rovnako ako o mimozemšťanoch. Išlo o vôbec najväčší útok na americké vládne počítače, aký kedy spáchala jedna osoba. Porota ho uznala vinným z niekoľkých zločinov a čelil vyhosteniu z Veľkej Británie do USA. To sa napokon neudialo. Lekári totiž uznali, že McKinnon má Aspergerov syndróm a ak by ho chceli vyhostiť, pokúsil by sa o samovraždu.

Najnebezpečnejší hackeri v dejinách: spôsobili škody za stovky miliónov
Kevin Mitnick

Mitnick je jedným z najslávnejších hackerov všetkých čias. Je zodpovedný za hacknutie stoviek počítačov, slávu však nadobudol, keď získal prístup do systémov počítačových a telefónnych spoločností. V nich potom menil dôležité údaje a dokonca bol schopný zisťovať cudzie e-mailové heslá a čítať elektronickú korešpondenciu.

Bol vôbec najhľadanejším počítačovým zločincom v USA. Chytili ho v roku 1995 a dnes pracuje v oblasti internetovej bezpečnosti.

Najnebezpečnejší hackeri v dejinách: spôsobili škody za stovky miliónov
Owen Walker

Walker bol v online prostredí známy pod prezývkou AKILL. Ide o mimoriadne schopného hackera, ktorý dlhé roky napádal webstránky a dokonca počítačové systémy veľkých spoločností. Je zodpovedný za vznik vírusu Akbot, prostredníctvom ktorého získal prístup k miliónom počítačov po celom svete. Tie potom využíval pri ďalších útokoch. Experti odhadujú, že spôsobil škody za asi 25 miliónov eur.

Najnebezpečnejší hackeri v dejinách: spôsobili škody za stovky miliónov
Albert Gonzalez

Tento Kubánec má na svedomí najväčšiu krádež čísiel kreditných kariet a PIN kódov k bankomatom v dejinách. Postupne ju uskutočňoval v rokoch 2005 až 2007 a úrady sú presvedčené, že ukradol až 170 miliónov čísel. Tie potom využíval na realizáciu podvodných transakcií a výber peňazí z cudzích účtov. Spôsobil škody za približne 180 miliónov eur. Ak ste si teda doteraz mysleli, že hackeri sú nejakí bojovníci za spravodlivosť, vedzte, že často ide o obyčajných zlodejov.

Najnebezpečnejší hackeri v dejinách: spôsobili škody za stovky miliónov
Astra

Jeho skutočné meno je opradené rúškom tajomstva. Jediné, čo sa gréckym úradom podarilo zistiť, je to, že ide o 58-ročného matematika z Atén. S hackovaním začal v roku 2002, tvrdšiemu pátraniu ho ale vystavil až útok z roku 2005. Vtedy Astra získal prístup k systémom francúzskeho zbrojárskeho koncernu Dassault.

Ukradol množstvo citlivých informácií o zbraniach, bojových lietadlách a iných technológiách, ktoré potom predával tretím stranám. Podľa žalobcov spôsobil Dassaultu škody za 340 miliónov eur.

Autor: Filip
Foto: Richest

 

DISKUSIA
27.5. 2016 8:00
Diskusia