Oppidum

Oppidum.
Zdroj: Oppidum

Ide o najdrahšie bývanie v Českej republike a cena bunkra prežitia dosahuje bezmála 300 miliónov eur. Stavba je určená na prežitie približne stovky ľudí, ale odhaduje sa, že tu bude len bohatý majiteľ s rodinou a služobníctvom. Ak teda nemáte milióny, prežiť môžete stále. No musíte vedieť dokonale umývať riady. Stavba začala v roku 1984 a mala slúžiť ako armádny bunker. Po revolúcii prešiel do súkromných rúk. Ide o najluxusnejší bunker na svete.

Podzemné časti sú prepojené tunelmi. Nájdete tu wellness, kino, knižnicu, vínnu pivnicu, posilňovňu, čističku vody, vlastný zdroj vody, mraziareň na uchovávanie potravín, hydropóniu na pestovanie rastlín a mnoho iného. V tomto priestore prežijete atómovú vojnu aj prírodné katastrofy akéhokoľvek druhu.

Survival Condo

Survival Condo.
Zdroj: Survival Condo

Nie je tak vybavené ako české Oppidum, ale aj americký bunker má svoje kvality. Pôvodne nukleárny kryt prepracované na tábor tých, čo prežijú. Objekt ja postavený ako jeden viacpodlažný tunel v zemi. Akési silo, v ktorom sa však nebudete cítiť ako pochovaný za živa, ale ako na luxusnej dovolenke.

Vstupné obrnené dvere s váhou osem ton vydržia aj priamy zásah atómovou hlavicou. Okrem všetkého, čo bunker musí mať na samostatné prežitie, sú súčasťou aj virtuálne okná, cez ktoré vidíte krásnu prírodu. Tropický bazén s palmovými stromami vám doprajú relax. Bunker má totiž aj svoj privátny aquapark a kino.

Safe House

Safe House.
Zdroj: Safe House

Poliaci si dali záležať a tento dom je v tvare mohutnej čiernej kocky s pohyblivými stenami. Bol klasifikovaný ako prvý bezpečnostný bunker, ktorý odolá aj nájazdom Zombie. Ak je všetko v poriadku a kým svet funguje, masívne steny sú stiahnuté a dom pripomína klasickú luxusnú vilu. No ak sa rozkričí bezpečnostný alarm, z domu sa do pár sekúnd stane nedobytná pevnosť.

Vivos Europa One

Vivos Europa One.
Zdroj: Vivos Europa One

Ide o výkladnú skriňu bunkrov pripravených na koniec sveta, ktorý postavil Robert Vicino, šéf firmy Vivos, špecializujúcej sa na bunkre prežitia. Nachádza sa v Nemecku a ide o pozostatky bunkra vybudovaného počas Studenej vojny, ktorý odolá atómovému, chemickému, ekologickému, akémukoľvek útoku. Pritom je zariadený ako luxusný apartmán pre dubajského šejka. O zábavu po konci sveta sa postarajú súkromné bazény, kiná a telocvične.

Skrátka do konca ľudského života sa tu človek, ktorý prežije, nudiť nebude. Výhodou tohto bunkru je aj akási malá Noemova archa. Majiteľ bude mať svoju vlastnú zoologickú záhradu so špeciálne vybranou zbierkou zvierat na zabezpečenie prežitia, ak dôjde k hromadnému vyhynutiu. Súčasťou komplexu je aj mini múzeum a artefakty na zachovanie ľudskej kultúry, ako aj trezor na DNA a semená.