Ako píše Autobild, pri kúpe nového auta to je jednoducho tak, že už po prejdení prvých pár kilometrov stratíte nie malú čiastku kúpnej ceny vozidla. Majitelia týchto nemeckých vozidiel si však s podobnou otázkou nemusia lámať hlavu, pretože aj po viac ako tridsiatich rokoch dokážu (nielen) svojou cenou konkurovať úplne novým autám, alebo rovno superšportom.

Sú nielen vzácne, ale majú niekoľko pozoruhodných vlastností, ktoré fanúšikov automobilového sveta priťahujú aj po dekádach. V tomto zozname sme sa zamerali na mašiny, ktoré sa ešte pred nedávnom predali za poriadne ceny. Vy by ste vymenili "starého Nemca" za nové Ferrari?

Audi Sport Quattro

Audi Sport Quattro.
Audi Sport Quattro.
Zdroj: RM Sotheby´s

Priznávame, že Audi Sport Quattro nikdy nebolo práve lacným kúskom. Svoje meno si ale vybudovalo vďaka známej rely skupiny B, úžasnému pohonu všetkých kolies a jedinečnému dizajnu. Takže spĺňa všetky potrebné podmienky na to, aby bolo pre zberateľov akýmsi drahokamom. Toto konkrétne auto bolo vyrobené 15. apríla 1986.

Ak neviete, prečo je také vzácne, hneď vám to vysvetlím. Homologizačné predpisy skupiny B vyžadovali, aby bolo vyrobených 200 cestných exemplárov každého pretekárskeho auta. Táto jednotka má 2,1-litrový turbomotor s 5 valcami a výkonom 306 konských síl. To, že je jedným z piatich vozidiel, ktoré boli určené pre britský trh, z neho robí ozajstnú raritu. V aukcii RM Sotheby's sa predalo za 536 000 USD (499 813 eur).