MENU
Menu
zdroj: Shutterstock
a

Techmag Najkurióznejšie špionážne historky: Aj takto sa získavali informácie

Do obchodu s poznaním tajné služby nasadzujú tie najsilnejšie zbrane. Špionáž nie je len James Bond a CIA, ale aj mnoho príbehov, ktoré skutočne pripomínajú hrdinov z akčných filmov.

Krásky v mene zákona
Špióni sú vykresľovaní často ako namrzení muži v strednom veku. Je to však len zásterka. V tajných službách od začiatku pôsobia aj krásky, o ktorých by ste nikdy nepovedali, že môžu mať podiel na niečom zakázanom. Dobrým príkladom sú Hannie Schaft a sestry Truus a Freddie Oversteegenové, ktoré vykonávali špionáž počas druhej svetovej vojny. Trio používalo krásu tela a ľstivé triky na získavanie informácií, vďaka ktorým sa podarilo zachrániť mnoho ľudí pred istou pred smrťou. Smrť sa však len dva týždne pred koncom vojny nevyhla Hannie, pretože za špionáž je trest vždy len jediný. Guľka do hlavy.

Zvieratá v úlohe špiónov
Už od čias antického Ríma sa na špionáže využívali aj zvieratá. Napríklad Rimania trénovali holuby, aby dokázali nosiť tajné správy v rámci mestských hradieb. V 70-tych rokoch a v časoch studenej vojny sa dokonca používali komáre, ploštice aj kliešte na detekciu a označovanie ľudí. Pracovníci CIA dokázali vycvičiť mačku, aby zvládla rozlíšiť ľudské hlasy. No a naposledy v roku 2007 boli zachytené čriedy veveričiek, ktoré sa neustále obšmietali okolo iránskej jadrovej elektrárne. Nebolo zistené prečo, ani či išlo o náhodu. Avšak náhody vo svete tajných služieb neexistujú. Preto ak najbližšie uvidíte nezvyčajne sa správajúce zviera, môže ísť pokojne o špióna.

Trójsky strom
Legenda o Trójskom koňovi je známa už tritisíc rokov a práve ňou sa inšpirovali aj vojaci počas prvej svetovej vojny. Pomocou umelca dokázali naaranžovať stromy s oceľovými jadrami presne do priestoru, ktorým mali protivníci prechádzať. V nich boli vojaci a preto dokázali získavať informácie priamo z centra protivníkovho tábora.

Striptíz rozväzuje jazyk
Je známa pravda, že ak muži do myslenia zapoja penis, tak aj tajomstvá sa stávajú verejnými. To zneužívala známa špiónka Margaretha Zelle, ktorá získavala informácie ako exotická tanečnica pod menom Mati Hara. A nielenže sa vyzliekala. Mnohí jej milenci boli vplyvní muži, ktorí financovali jej nákladný život v luxuse a prezradili občas aj to, čo nemali. Veď kto by už len čakal, že krehké dievča je v skutočnosti špiónka, ktorá dodáva informácie nepriateľom. V roku 1917 sa na jej praktiky prišlo a hoci chýbali úplné dôkazy o špionážnej činnosti, bola odsúdená na trest smrti. Dvanásť mužov vystrelilo smerom k nej.

Správy v koži
Hovorí sa, že tajné služby nenajímajú ľudí s tetovaním, pretože by boli veľmi nápadní. Opak je pravdou. Tetovanie na koži môže byť niekedy celkom dobrý spôsob prenosu informácií, hlavne ak sa využijú tajné znaky. Niekedy je však aj podmienkou pre špionáž. Napríklad tajný agent Jay Dobyns potreboval masívne tetovania, aby sa mohol stať súčasťou gangu Hell’s Angels. Pre niektoré profesie je skrátka tetovanie vyžadované už pri prijímacom pohovore.