MENU
Menu

Techmag Najkrajšie skvosty planéty, ktoré stvorili prírodné katastrofy

Ešte žiadny umelec nedokázal vytvoriť nič krajšie, ako vytvorila sama príroda. Jej diela sú očarujúce a môžeme ich obdivovať stále dokola bez toho, aby sa nám zunovali. Niekedy to je len list na zemi spadnutý počas jesene, ale niekedy sú to skutočne celé galérie prírodných krás.

Najkrajšie skvosty planéty, ktoré stvorili prírodné katastrofy
Yucatán
Tento mexický štát je živým prírodným chrámom planéty a dôkazom, že naša planéta sa dokáže vyrovnať aj so škaredými jazvami. Práve sem dopadol Asteroid Chicxulub s priemerom 240 kilometrov a dnes? Diera je krásne zahojená.

FOTO: Najkrajšie cesty pre vodičov i pasažierov: Kde je radosť šoférovať?

Čo zahojená, je to kráska. Kaňon je plný zelene vody, života a označovaný za magické miesto. Pri výlete do Mexika ho nevynechajte. Je sa na čo pozerať a údajne nielen očami.

Najkrajšie skvosty planéty, ktoré stvorili prírodné katastrofy
Kráter Ngorongoro
Ide o vyhasnutý kráter sopky. Dnes je domovom pre viac ako 500 druhov vtákov. Okolo sú dažďové pralesy a žijú tu na spoločnom území zebry, levy, či nosorožce. Po okrajoch stekajú vodopády. Kráter je jednoducho miesto, kde to žije. Dotknete sa tu skutočne divokej prírody. Patrí k miestam, akých na svete už veľa neostalo. Vďačiť tomu môže práve ochrana krátera, ktorá sa ľuďom nechcela prekonávať, aby sem nastúpili s puškami a pílami. Kráter má totiž hĺbku 610 netrov a rozlohu viac ako 260 kilometrov štvorcových.

Najkrajšie skvosty planéty, ktoré stvorili prírodné katastrofy
Lávové tunely Undara
Austrália je známa hlavne svojimi koralmi, ale možno ešte zaujímavejším výtvorom prírody, ktorý sa nevyskytuje nikde inde na svete, sú lávové tunely. Undara v preklade znamená dlhá cesta, čo je príznačné pre najdlhšie lávové tunely na planéte.

Fotka, či maľba? Rybník s krištáľovo čistou vodou mätie ľudí

Tunely zberajú približne 32 kilometrov a ide o rozmanitý jaskynný svet. Zákutia sú sídlom pre množstvo endemitov, ako aj štyri druhy netopierov. Nájdete tu aj množstvo zelene a doslova pastvu pre oči. Čoho je táto krása výsledkom? Masívneho výbuchu sopky, ktorá chrlila lávu v objeme tisíc metrov kubických lávy za sekundu.

Najkrajšie skvosty planéty, ktoré stvorili prírodné katastrofy
Galveston
Ostrov patriaci k Texasu ponúka krásnu dovolenku a viac ako päťdesiat kilometrov pláži. Nachádza sa len niekoľko kilometrov od Houstonu. Dnes je to romantické miesto, kde k vám priplávajú delfíny na dosah, ale toto miesto vyformovala spolu s plážami najväčšia tragédia v USA v roku 1900.

Mestá, do ktorých vstúpite len po vlastných. Zakázali v nich autá

Vtedy sa nad ostrovom strhla búka, pri ktorej vietor dosiahol rýchlosť 225 kilometrov za hodinu. Vyžiadala si mnoho životov a doslova zmenila krajinu na nepoznanie. Planéte si vzala územie späť, aby tu opäť dovolila vyrásť krásnej prírode.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
21.10. 2019 19:00
Diskusia