MENU
Menu

Techmag Najizolovanejší strom sveta: jeho koniec bol smutný aj ironický

Strom z Ténéré bol kedysi považovaný za najizolovanejší strom sveta. Rástol v Sahare a v okruhu 400 kilometrov od neho bol len piesok a skaly. Jeho smutný koniec má preto v sebe istý nádych irónie.

Najizolovanejší strom sveta: jeho koniec bol smutný aj ironický
Strom z Ténéré bol kedysi len malou súčasťou lesa v dnešnom severovýchodnom Nigeri, ktorý však postupne mizol. Napokon ostal osamotený a dlhé roky slúžil ako navigačný bod karaván. Bol natoľko dôležitý, že sa dokonca dostal aj do máp.

Najstarší strom sveta: chystá sa vyschnúť?

Strom prežil stovky rokov rozširovania Sahary. Miesto, kde rástol, pritom nebolo vždy púšťou. V dávnych dobách bolo morským dnom i tropickým lesom, v časoch dinosaurov sa tu nachádzali veľké zdroje vody. Ľudia ho však opustili už pred 60-tisíc rokmi a stopy ich dávnej činnosti tu archeológovia nachádzajú dodnes.

Stromy, ktoré rastú naprieč domami

Za postupným miznutím stromov stoja klimatické zmeny. Ročne tu spadne len asi 250 milimetrov zrážok a náleziská vody sú veľmi vzácne.

Piaty najstarší strom sveta zhorel kvôli závisláčke

Veliteľ spojeneckej vojenskej misie Michel Lesourd o ňom v roku 1939 napísal: „Človek strom musí vidieť, aby uveril, že naozaj existuje. Aké je jeho tajomstvo? Ako to, že ho ešte neobžrali tie stovky tiav, ktoré okolo neho prechádzajú? Prečo Tuarégovia nevyužili jeho konáre na založenie ohňa? Jedinou odpoveďou je, že členovia karaván jeho poškodenie považujú za tabu."

V roku 1973 však tento výnimočný strom postihol smutný a ironický koniec. Zlomil ho opitý alžírsky vodič dodávky, ktorý mal naozaj smolu, keďže išlo o jediný strom v okruhu 400 kilometrov. Jeho zvyšky previezli do Nigerského národného múzea v Niamey a na miesto, kde rástol, umiestnili kovovú repliku. Aj kočovníci sa predsa potrebujú podľa niečoho orientovať, no nie?

DISKUSIA
29.8. 2018 12:00
Diskusia