MENU
Menu

Techmag Najhlasnejší zvuk, aký ľudstvo počulo. Krakatoa vybuchla smrtiacou silou

26. augusta 1883 sa obyvatelia ostrova Krakatoa zobudili do obyčajného rána. Venovali sa bežným činnostiam, zatiaľ čo z troch sopečných kužeľov na ostrove stúpal dym. Ľudí to prekvapilo, ale nevystrašilo. Nik nepanikáril ani sa nepokúšal z ostrova odísť. A to bola chyba. Nasledujúce ráno totiž došlo k jednej z najväčších sopečných erupcií v dejinách.

Najhlasnejší zvuk, aký ľudstvo počulo. Krakatoa vybuchla smrtiacou silou
Zdroj: Hulton Archive
Otrasy cítili v New Yorku, zvuk výbuchu bolo počuť na 4600 kilometrov vzdialenom ostrove Rodrigues. Erupcia sopky Krakatoa bola zrejme najhlasnejším zvukom, aký kedy ľudia zachytili. Spôsobila smrť najmenej 36-tisíc ľudí doslova roztrhla ostrov, z ktorého ostalo len 30 percent pevniny.

FOTO: Pod nánosmi popola: Pozrite sa, ako zomreli ľudia v Pompejách

Seizmológovia vnímali menšie otrasy už mesiace pred erupciou, neprikladali im však vážnejší význam. V júni 1883 došlo k menšiemu výbuchu, ktorý na týždeň zahalil ostrov do dymu. Odvtedy zo sopečných kužeľov vychádzali nepretržité stĺpy dymu.

26. augusta o druhej poobede vypustil vulkán obrovské mračno popola, ktoré pokrylo celý ostrov a vystúpilo až do výšky 20 kilometrov. Potom začalo dochádzať k menším erupciám približne každých desať minút.

Dievča, ktoré sa stalo symbolom tragédie: Ako vyzerali jeho posledné hodiny?

Posádky lodí v Indickom oceáne vnímali horúci popol, ktorý klesal na paluby, a obávali sa požiarov. V noci z 26. na 27. augusta zasiahli ostrovy Jáva a Sumatra dve menšie vlny cunami, pričom tieto ostrovy boli vzdialené asi 40 kilometrov od Krakatoy.

27. augusta došlo k štyrom mohutným erupciám. Prvá vyšla z najsevernejšieho kužeľa Perboewatan, druhá z prostredného Dananu. Ako tretia vybuchla Krakatoa, ktorá spôsobila katastrofu.

FOTO: Pred bránami pekla: takto vyzerá kráter sopky zblízka

O 10:02 Krakatoa sa ozval najhlasnejší zvuk v dejinách ľudstva. Odhaduje sa, že mal hodnotu 310 decibelov, pričom explózia jadrovej bomby v Hirošime dosiahla hodnotu „len" 248 decibelov. Experti odhadujú, že ktokoľvek v okruhu 15 kilometrov musel ohluchnúť.

Uvoľnila sa energia o sile 200 megaton TNT. Najsilnejšia atómová bomba Cár pritom mala len 57 megaton.

O 10:41 ostávala z ostrova už iba tretina. Ozvala sa ešte štvrtá, avšak už slabšia erupcia. Prakticky všetci ostrovania zomreli. Erupcie navyše vyvolali sériu udalostí, ktoré ovplyvnili nielen nasledujúce dni, ale aj roky. V prvom rade išlo o 30 metrov vysoké vlny cunami, ktoré zasiahli pobrežie Sumatry. Ďalej tu bola tlaková vlna, ktorá putovala do vzdialenosti tisíc kilometrov od ostrova. Posádky lodí v ďalších rokoch hovorili o telách obalených sopečným nerozpustným popolom, ktoré plávali v okolí ostrova. Takéto mŕtvoly sa dokonca doplavili až do Juhoafrickej republiky.

Najhlasnejší zvuk, aký ľudstvo počulo. Krakatoa vybuchla smrtiacou silou
Vplyv erupcie na klímu cítili až v Kalifornii. V San Diegu a Los Angeles zaznamenali rekordné zrážky napriek tomu, že fenomén El Niño, s ktorým sa zvykli spájať, sa v tom roku neobjavil. Častice prachu a popola vytvárali v atmosfére ešte celé mesiace zvláštne vizuálne divadlo a farbili oblohu dočervena. Dokonca na východnom pobreží USA často prichádzali hadiči k miestam, odkiaľ podľa svedkov vychádzali svetlá požiarov. Išlo pritom len o optický klam. Ten podľa niektorých zachytili aj maliar Edvar Munch na svojom slávnom obraze Výkrik.

Krakatoa nie je pokojná ani dnes. Stále ide o aktívnu sopku a znepokojuje okrem iného aj tým, že ročne podrastie o štyri metre.

DISKUSIA
1.6. 2019 15:00
Diskusia