MENU
Menu

Techmag Najdesivejšie veci vo vesmíre: Fascinujú i vyvolávajú obavy

Vesmír je plný tajomstiev, z ktorých sa nám mnohé podarilo objasniť, no oveľa viac ich zostáva ukrytých. Mnohé záhady sme stále nevyriešili a obrovský kus vesmíru nepreskúmali. Pozývame vás na vesmírny výlet a pátranie po objavoch, ktoré vás nenechajú ani na chvíľu chladnými.

Najdesivejšie veci vo vesmíre: Fascinujú i vyvolávajú obavy
Higgsov bozón
Jedným z najväčších objavov ľudstva bolo objavenie Higgsovho bozónu - „Božskej častice", ktorá dáva ostatným časticiam hmotnosť. Keby totiž častice žiadnu hmotnosť nemali, po Veľkom tresku by sa rozleteli do prázdna. Nikdy by sa nesformovali atómy a následne hviezdy, galaxie a planéty a koniec koncov ani ľudia. Objav urobili vedci vďaka urýchľovaču LHC v podzemnom tuneli pod švajčiarsko-francúzskou hranicou vo výskumnom stredisku CERN, kde odborníci postavili najväčší a najkomplikovanejší stroj, aký kedy ľudstvo vytvorilo. Vedci očakávajú, že nájdenie „Higgsa" pomôže odhaliť ďalšie záhady vesmíru.

Mýty o vesmíre, ktorým veríte vďaka hollywoodskym filmom

Vyvrhnutá supermasívna čierna diera
Supermasívna čierna diera má hmotnosť v rozmedzí miliónov až miliárd hmotností Slnka. Väčšina, ak nie všetky galaxie, majú vo svojom strede supermasívnu čiernu dieru, ktorá je ich neoddeliteľnou súčasťou. Niekedy však galaxia čiernu dieru vyvrhne do vesmíru. Vedci vypočítali, že na to potrebuje rovnakú energiu ako 100 miliónov supernov. Z týchto „vyvrheľov" sa stanú blúdiace supermasívne čierne diery, ktorých sa však nemusíme báť. Je totiž extrémne nepravdepodobné, aby sa bludná supermasívna čierna diera priblížila k Slnku natoľko, aby dokázala ovplyvniť slnečnú sústavu. K takémuto blízkemu stretu dôjde podľa astronomických výpočtov raz za 100 miliárd rokov, čo je takmer desaťnásobok veku vesmíru.

K Zemi mieri supermasívna čierna diera, je dôvod na paniku?

Divoké čierne diery
Čierna diera patrí medzi najzvláštnejšie objekty vo vesmíre. Je koncentráciou hmoty s takou vysokou hustotou, že jej gravitačná sila zabraňuje úniku akýchkoľvek častíc. Z toho vyplýva, že z jej gravitácie neunikne nič, ani svetlo. Zo všetkých vecí vo vesmíre, ktoré môžu zdivieť, je čierna diera to najhoršie, pretože požiera všetko, čo sa nachádza v jej gravitačnom poli. Problém vznikne, keď sa čierna diera začne pohybovať. Rovnako ako ostatné vesmírne objekty, aj čierna diera si dokáže nájsť svoju trajektóriu pohybu. V niektorých prípadoch sa hýbe závratnou rýchlosťou a požiera všetko, čo jej príde do cesty. V našej galaxii sú desiatky miliónov čiernych dier, pričom najbližšia je vzdialená tritisíc svetelných rokov. Niektoré čierne diery rotujú rýchlosťou až niekoľko tisícok otáčok za sekundu.

Kolízia troch galaxií
Vo vesmíre sa vždy deje niečo zaujímavé. Od očarujúcich výbuchov svetla po umierajúce hviezdy. Vesmír určite nie je nudný. Niektoré vesmírne udalosti by sme však nechceli zazrieť zblízka. Jednou z nich je zriedkavá kolízia troch galaxií, akú vedci pozorovali v roku 2007. Zatiaľ čo dve galaxie do seba narážajú pomerne často, zrážka troch je veľmi vzácna. Za pomoci vysoko citlivých teleskopov tím astronómov objavil mimoriadne raritnú udalosť. Išlo o zrážku dvoch masívnych špirálových galaxií a tretej galaxie nepravidelného tvaru. Všetky tri sa „zrazili" na jednom mieste.

VIDEO: Čierna diera roztrhala hviezdu na kusy, spravila z nej "špagety"

Najväčšia objavená čierna diera
Astronómovia nedávno objavili gigantickú čiernu dieru v strede kvazaru s označením TON 618. Je známa pod názvom SDSS J0100 + 2802, pričom je 66-miliárdkrát ťažšia ako Slnko. Čierna diera je oblasť priestoru, kde je veľmi silná gravitačná sila, ktorá pohltí všetko, čo sa dostane do jej blízkosti. A práve táto je taká silná a gigantická, že najbližšie hviezdy buď úplne pohltí alebo ich doslova odhodí na okraj galaxie. Mliečna cesta je oproti nej len zrnko piesku. Bohužiaľ, astronómovia zatiaľ nevedia ako tento kvazar s čiernou dierou vznikol, a preto je najzáhadnejšou čiernou dierou, akú poznáme.

Druhú časť článku vám prinesiem v piatok.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain

DISKUSIA
25.9. 2019 0:00
Diskusia