MENU
Menu

Techmag Najchladnejšie miesto vo vesmíre. Takú zimu ste ešte nezažili

Podobné hmloviny vznikajú, keď obrovská hviezda, takzvaný červený obor, vyčerpá svoje vodíkové palivo a v dôsledku toho sa jej zrúti jadro. Vonkajšie vrstvy hviezdy potom obrovskou rýchlosťou „vystrelia" do okolitého vesmíru. Na ich mieste ostane len chladný biely trpaslík obklopený svetielkujúcimi plynmi. Taký bude aj osud asi 95 percent všetkých hviezd v našej galaxii - tie zvyšné ukončia svoju púť vesmírom ako supernovy.

Asi päťtisíc svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Kentaur sa nachádza objekt, ktorý osvetľuje okolitý priestor a na prvý pohľad pripomína ducha. Ide o hmlovinu Bumerang, najchladnejšie miesto v pozorovateľnom vesmíre.

Najchladnejšie miesto vo vesmíre. Takú zimu ste ešte nezažili

Odhliadnuc od toho, že hmlovina Bumerang vyzerá ako nepodarený halloweensky kostým, je aj najchladnejším miestom v pozorovateľnom vesmíre. Astronómovia v jednom z centier na pozorovanie vesmíru v severnom Čile zistili, že teplota tu dosahuje neuveriteľných -272 stupňov Celzia. To je asi 1,15 stupňa Kelvina. Len pre informáciu, absolútnu nulu (nula stupňov Kelvina, resp. -273,15 stupňa Celzia), nie je možné dosiahnuť.

Hoci je táto hmlovina v súčasnosti miestom s najnižšou prirodzenou teplotou vo vesmíre, vedci tvrdia, že jej okraje sa postupne začínajú ohrievať. Ide vraj o dôsledok fotoelektrického efektu, vďaka ktorému pevné objekty, ktoré absorbujú svetlo, vydávajú teplo.

Astronómovia dúfajú, že podrobnejším skúmaním tejto hmloviny sa im podarí zistiť, aký bude osud nášho Slnka a v konečnom dôsledku aj všetkých živých organizmov, ktoré budú v budúcnosti v jeho blízkosti žiť.

Autor: Noel

Foto: IFLScience.com

DISKUSIA
19.11. 2014 6:00
Diskusia