MENU
Menu
a

Techmag Najbizarnejšie spôsoby pašovania drog: Prenášali ich v prsníkoch i šteňatách

Pašovanie drog bolo vždy rizikovou a nebezpečnou činnosťou, ale veľmi dobre platenou. Preto mnoho ľudí riskuje v nádeji, že ich colníci nechytia. Časy, keď sa drogy prenášali v kufri auta sú dávno preč, preto pašeráci musia vymýšľať nové a originálne spôsoby ako ich dostať cez hranice.

V prsných implantátoch
Vo februári 2016 nemecké pohraničné úrady zadržali na letisku vo Frankfurte v Nemecku kolumbijskú ženu, ktorá smerovala z Kolumbie. Zistili, že v prsných implantátoch má kilogram kokaínu. Po zatknutí ju poslali do miestnej nemocnice, kde jej lekári vyoperovali z pŕs dva 500 gramové balíčky. Kolumbijčanka priznala pašovanie kokaínu s tým, že sa len snaží zabezpečiť svoje tri hladné deti. Išlo o prvý prípad tohto spôsobu pašovania v Nemecku. Predajná hodnota kokaínu bola 200-tisíc eur a jeho konečnou zastávkou bolo Španielsko.

V burrite

a
Zdroj: Youtube

 

V máji 2016 príslušníci colnej správy USA uväznili ženu, ktorá prekročila hranice s tortillou v ruke. Keďže sa im to celé nezdalo, burrito jej vzali a zistili, že v ňom skrýva metamfetamín. Droga vážila viac ako pol kila a mala hodnotu tritisíc eur.

V ovocí
Zdá sa, že ukrývanie drog v potravinách je bežným spôsobom ich pašovania. V apríli 2017 policajti zatkli deväť osôb za pašovanie drog v čerstvých ananásoch. Pašeráci vydlabávali ananásy a plnili ich plastovými vreckami plnými kokaínu. Túto metódu používali dlhé mesiace, kým  ich španielske úrady odhalili. Počas spomínanej razie odchytili viac ako tisíc ananásov obsahujúcich 745 kíl kokaínu. Odhadovaná hodnota drog na ulici bola neuveriteľných 22 miliónov eur.

Vo zvieratách
Vo februári 2006 Agentúra pre kontrolu drog USA zatkla 22 Kolumbijcov za pokus o pašovanie heroínu do Spojených štátov. Úradníci zistili, že muži chirurgicky implantovali šteniatkam drogy v nádeji, že sa vyhnú ich detekcii. Muži chceli týmto spôsobom priviezť do Spojených štátov viac ako 20 kíl heroínu. Bohužiaľ, na komplikácie spojené s prenosom balíčkov drog do tiel tri šteniatka zahynuli. Odhadovaná hodnota heroínu bola vyše 20 miliónov eur.

V ponorke
V septembri 2019 pobrežná hliadka USA zachytila v Tichom oceáne 40 metrov dlhú ponorku smerujúcu k americkému pobrežiu. Strážcovia zistili, že ponorka preváža kokaín v odhadovanej hodnote 165 miliónov eur. Práve tento spôsob pašovania sa v posledných rokoch stal čoraz obľúbenejší. Ponorky sú mimoriadne drahé, preto ich využívajú iba špičkoví pašeráci drog pracujúci pre bohaté kartely. Napríklad v roku 2018 colníci zachytili celkovo 14 plavidiel určených na pašovanie drog. Celkovo prevážali 17 500 kíl kokaínu a 423 kíl marihuany a hodnota drog presahovala 569 miliónov eur. 

Pripnuté k holubovi

a
Zdroj: Youtube


V máji 2017 colná správa Kuvajtu zadržala holuba nesúceho drogy. K chrbtu mu priviazali miniatúrny batoh, v ktorom bolo 178 tabliet obsahujúcich ketamín. Ketamín je anestetikum, ktoré sa bežne používa aj ako nelegálna droga. Colní úradníci dostali vopred informáciu, že na pašovanie drog slúžia aj holuby, bolo to však prvýkrát, čo úradníci chytili „vtáka pri čine.“ Podobne v roku 2017 strážcovia brazílskeho väzenia zachytili holuba s mobilným telefónom. Keďže holuby majú prirodzené schopnosti navádzania sú vynikajúcim nástrojom na rýchle odovzdávanie informácií alebo prepravu malých predmetov až na stovky kilometrov. 

V umeleckých dielach

a
Zdroj: Youtube


V januári 2017 oddelenie colnej správy USA zachytilo podozrivú sochu slimáka, ktorú poslal neznámy občan z Mexika do USA. Po rozbití sochy úradníci v jej útrobách našli plastové vrecko obsahujúce metamfetamín. Mal hodnotu 100-tisíc dolárov. Pašeráci však na prevoz drog využívajú aj iné formy umenia. V marci 2020 úradníci v Spojených štátoch zistili pašovanie drog prostredníctvom náboženských obrazov. Zachytili debnu, ktorá obsahovala osem obrazov s náboženskou tematikou a po navŕtaní rámov zistili, že sú plné metamfetamínu v celkovej hodnote 16-tisíc dolárov.