MENU
Menu

Techmag Náhodné vynálezy, ktoré navždy zmenili naše životy

Niekedy skvelý nápad prichádza úplnou náhodou. To je hlavný dôvod, prečo niektoré z najväčších vynálezov vznikli, keď sa ich autori o to ani neusilovali. V niektorých prípadoch vynálezca hľadal jednu vec, ale objavil niečo úplne iné. Prečítajte si, akú úlohu zohrala náhoda pri vzniku niektorých z najväčších vynálezov na svete.

Náhodné vynálezy, ktoré navždy zmenili naše životy

Suchý zips

Suchý zips je dnes súčasťou rôznych produktov od batohov po merače krvného tlaku, no ešte pred osemdesiatimi rokmi ľudia túto praktickú vec nepoznali. V roku 1941 sa švajčiarsky inžinier Georges de Mestral prechádzal so psom v lese. Keď prišiel domov, všimol si, že na oblečení a srsti psa ostali prichytené malé bodliaky. Pozorne ich preskúmal pod mikroskopom, prečo tak pevne držia a zistil, že ostne majú na konci malé háčiky, ktoré sa zasekli v slučkách látky. De Mestral dostal nápad vytvoriť obojstranný zips s tuhými háčikmi a slučkami a vynález pomenoval „suchý zips". Produkt získal patent v roku 1955 a následne ho vyrábal a distribuoval do celého sveta.

Funkčný padák nevymyslel Štefan Banič, skákali s ním oveľa skôr

Samolepiace poznámkové bločky
Tieto malé kúsky papiera vám pripomenú, že sa blíži návšteva lekára alebo iná dôležitá povinnosť. Používame ich všetci, ale netušíme, že za to vďačíme náhode. V roku 1968 sa Dr. Spencer Silver, chemik v spoločnosti 3M, pokúšal vytvoriť super pevné lepidlo. Namiesto neho náhodou vytvoril veľmi slabé lepidlo citlivé na tlak. V roku 1974 Silverov kolega Art Fry vymyslel spôsob ako lepidlo využiť. Bol členom cirkevného speváckeho zboru a rozčuľovalo ho, že mu stále vypadávali záložky z nôt, preto na nich naniesol lepidlo. Spoločnosť 3M vyrobila bločky pod názvom Press‘n Peel v roku 1977, ale nezaznamenali okamžitý úspech. Dnes sú však obľúbené a dostupné v rôznych tvaroch a farbách na celom svete.

Legendárne Monopoly majú tajomstvá, vznikli inak, než si myslíte

Vulkanizovaný kaučuk
Charlesa Goodyeara natoľko fascinoval kaučuk, že kvôli financovaniu experimentov s gumou zadlžil rodinu. Počiatočný neúspech ho však neodradil. V roku 1839 mu omylom spadla guma na horúci sporák so sírou a prekvapivo sa neroztavila, ale stvrdla. V roku 1844 si Goodyear nechal patentovať vulkanizovanú gumu a jeho spoločnosť sa stala popredným výrobcom gumy. No úspech bol krátkodobý, rovnako ako jeho majetok. Goodyear stratil väčšinu peňazí v súdnych ťahaniciach proti porušovaniu patentov a zomrel v roku 1860. V roku 1898 vznikla spoločnosť Goodyear Tire & Rubber Company, ktorú pomenovali na jeho počesť.

Náhodné vynálezy, ktoré navždy zmenili naše životy

Kevlar

Stephanie Kwoleková túžila byť lekárkou. Namiesto toho sa stala náhodnou vynálezkyňou kevlaru, čo je ľahká látka päťkrát silnejšia ako oceľ. Pri analýze reťazcov molekúl pri nízkych teplotách objavila kryštalický roztok polymérov, ktorý sa stal základom mimoriadne pevného a tuhého vlákna - kevlaru. Tkanina slúži na výrobu nepriestrelných viest pre policajné sily a vojenské jednotky a nájdete ju aj v lietadlách, topánkach, člnoch, brzdách automobilov a mnohých ďalších výrobkoch.

Bizarné zbrane, ktoré sa takmer dostali do boja. Kurčatá mohli odpáliť atomovku

Sklá, ktoré odstránia farbosleposť
V roku 2005 Don McPherson hral frisbee, keď ho jeden z priateľov požiadal, aby mu požičal slnečné okuliare. Po ich nasadení ostal v šoku, pretože mu umožnili prvýkrát v živote vidieť oranžovú farbu. McPherson sa práve dozvedel, že jeho priateľ je farboslepý. Okuliare, ktoré vytvoril boli pôvodne určené pre lekárov počas laserovej chirurgie. Lekári si ich natoľko obľúbili, že ich nosili aj mimo operačných sál. V ten deň ich mal dokonca i McPherson. McPherson a jeho dvaja kolegovia neskôr založili spoločnosť EnChroma Labs, zameranú na vývoj slnečných okuliarov pre ľudí s poruchou farebného videnia. Spoločnosť pokračuje v štúdiu farebnej slepoty a vývoja skiel pre ľudí s rôznymi poruchami. V súčasnosti pracujú na interiérových sklách, pediatrickom modeli a online teste, ktorý môže ľuďom pomôcť pochopiť ich farbosleposť.

Náhodné vynálezy, ktoré navždy zmenili naše životy

Kardiostimulátor

Wilson Greatbatch urobil chybu, ktorá viedla k jednému z najväčších vynálezov zachraňujúcich život a ktorý navždy zmenil zdravotnú starostlivosť. V roku 1956 skúšal vytvoriť záznamník srdcového rytmu, ale nesprávna elektronická súčiastka ho zmenila na niečo iné. Namiesto záznamu zvuku srdca prístroj produkoval elektronické impulzy. Vtedy si Greatbatch uvedomil, že jeho chyba môže pomôcť chorému srdcu zostať v rytme dodávaním otrasov. Po náhodnom objave Greatbatch tvrdo pracoval na vytvorení prvého implantovateľného kardiostimulátora. Trvalo mu dva roky, kým zariadenie vylepšil a získal patent. Jeho kardiostimulátor implantovali pacientovi, ktorý s ním žil 18 mesiacov. Vynález zachránil milióny životov na celom svete.

DISKUSIA
6.9. 2019 17:00
Diskusia