MENU
Menu

Techmag Nádej pre ochrnutých: Mozgový implantát mení myšlienky na činy

Písomná komunikácia je pre ľudí ochrnutých od krku nadol takmer nemožná. Zdá sa však, že im svitá nová nádej. Nový mozgový implantát totiž dokáže meniť myšlienky na text.

Nádej pre ochrnutých: Mozgový implantát mení myšlienky na činy
Systém s názvom BrainGate2 zatiaľ testovali traja paralyzovaní ľudia. Vďaka sústave elektród boli schopní prostredníctvom bežného tabletu posielať správy, prezerať si webové stránky či púšťať hudbu.

Desivé svedectvá ľudí, ktorí trpia spánkovou paralýzou

BrainGate2 využíva viacero miniatúrnych elektród implantovaných do mozgu. Tie v reálnom čase dekódujú nervové signály, ktoré mozog vysiela do končatín, keď s nimi chce človek pohnúť. V prípade paralyzovaných ľudí síce signály do končatín nedorazia, no ich kvalita je rovnaká ako u zdravých osôb.

Firma vraj zachráni váš mozog pred smrťou. Musíte sa však nechať zabiť

Trom ľuďom, ktorí sa zúčastnili testovania, zaviedli vedci elektródy do oblasti motorickej kôry, ktorá pomáha kontrolovať pohyb svalov. Následne stačilo, aby človek pomyslel na pohyb kurzorom. Elektródy zaznamenali signál a poslali ho do počítača. Ten ho dekódoval a pohol virtuálnou myšou želaným smerom.

Ochrnutí ľudia tak prakticky len myšlienkami vykonávali mnohé činnosti, ktoré zdravý človek považuje za bežné. Poslať e-mail pre nich nikdy nebolo jednoduchšie. Jeden z účastníkov experimentu si dokonca cez internet objednal potraviny a dokázal hrať na online klavíri.

Technológia ovládania funkcií počítača mozgom síce existuje už niekoľko rokov, až BrainGate2 ale umožnil paralyzovaným ľuďom ovládať bežné neupravené zariadenia.

Účastníci pokusu dokázali narábať s tabletom aj napriek tomu, že na jeho ovládanie sú potrebné gestá a dotyky, ktoré nedokážu vykonávať. V štúdii sa navyše uvádza, že to dokázali takmer bez ťažkostí a pomerne pohodlne. Navyše narábali s bežným rozložením klávesnice, ktoré nebolo prispôsobené hendikepovaným ľuďom. So špeciálne upravenou virtuálnou klávesnicou by sa ich rýchlosť písania ešte zvýšila.

8 spôsobov, ktorými videohry ovplyvňujú váš mozog

BrainGate2 tak zrejme v budúcnosti ponúkne nádej pre tých, ktorí sú odsúdení na pomoc ostatných. Paralyzovaní ľudia sa totiž väčšinou zhodujú v tom, že im najviac chýba samostatnosť pri jednoduchých úkonoch. V tom im mozgové implantáty môžu aspoň čiastočne pomôcť.

DISKUSIA
6.12. 2018 17:00
Diskusia