Fikcií pri sci-fi filmoch je oveľa viac, než sme vám predstavili v našom prvom článku. Nevravíme, že by mali byť vo všetkom presné, ale naša predstava o vesmíre by bola presnejšia, keby si režiséri a scenáristi vyhľadali pár vecí na internete skôr, ako sa pustia do nového filmu.

Mýty o vesmíre, ktorým veríte vďaka hollywoodskym filmom, druhá časť

Planéty vždy obiehajú okolo ich nehybného

Slnka Keď uvažujeme o rôznych solárnych systémoch vo vesmíre, predstavujeme si ich podľa nášho. V strede je nehybná hviezda a planéty či rôzne nebeské telesá obiehajú okolo nej v kruhoch alebo elipsách, nehľadiac na ich veľkosť. Vo vzdialených solárnych systémoch s viac ako jednou veľkou planétou by to však vyzeralo inak. Ich rotácia by bola odlišná a pravdepodobne by sme videli v pohybe aj hlavnú hviezdu. Gravitácia je obojsmerná sila, čo znamená, že Zem priťahuje Slnko a Slnko priťahuje Zem. Necítime to, pretože gravitačná sila Zeme je oproti Slnku zanedbateľná, čo však neplatí pre väčšie planéty.

Najväčšia vákuová komora na svete: Panujú tu podmienky ako vo vesmíre

Laserové lúče vo vesmíre nie sú viditeľné
Už dlhšiu dobu vídame v rôznych sci-fi filmoch laserové zbrane. Keďže ľudstvo je blízko k ich používaniu na reálnych bojiskách, veľa filmových nadšencov by ostalo sklamaných, keby vedeli, že v skutočnosti nefungujú rovnako ako vo filmoch. Laserový lúč je koncentrovaný výbuch energie a na bojisku by mohol mať rôzne využitie. Bohužiaľ, režiséri používajú laserové zbrane vo vesmíre nesprávne. V skutočnom vesmíre by bol laserový lúč úplne neviditeľný, keďže v jeho okolí by neboli prekážky, ktoré by roztrieštili jeho svetlo.

Beztiažový stav vo vesmíre? Neverte tomu!
Vo vedomí ľudí prevláda názor, že vo vesmíre zažívame bezváhový stav. Vyzerá to ako rozumný predpoklad, keďže vo vesmíre nie je gravitácia. Veľa filmov nás v tom utvrdzuje a na internete kolujú videá vznášajúcich sa astronautov vo vesmíre, čo nás privádza k záveru, že sú v beztiažovom stave. Je pravda, že mnohí z nich sa cítia bezváhovo. Je to však len vtedy, keď sú v obežnej dráhe väčšieho telesa. Dochádza k tomu napríklad na Medzinárodnej vesmírnej stanici. V ostatných prípadoch je človek stále pod vplyvom gravitácie, bez ohľadu na to, akej slabej. Dodnes nie je jasné, prečo filmári zavádzajú o tom, že vesmír je bezgravitačná zóna, keďže gravitácia je prítomná všade vo vesmíre.

6 spôsobov, ktorými môže vesmír zničiť Zem

Zvuk vo vesmíre - buďme radi, že ho tam niet
Myšlienka, že je možné počuť zvuk explózie vo vesmíre pochádza z filmov z minulého storočia. Nie je to pravda, zvuk nedokáže cestovať vesmírom kvôli nedostatku vzduchu a vibrujúcich molekúl. Môžeme byť radi, pretože keby to tak bolo, neustále by sme počuli termonukleárne výbuchy, ktoré spôsobuje Slnko. Filmári radi používajú hlasné výbuchy, pretože to priláka viac pozornosti ako tichý obraz v televízore.

Bizarné príbehy o stvorení sveta, ktorým ľudia naozaj verili

Dokáže niečo vo vesmíre cestovať rýchlejšie ako svetlo?
Rýchlosť svetla je najťažšou ľudskou prekážkou, keďže je neprekonateľná. Existujú rôzne teórie, ako by vyzeralo, keby sme dosiahli bod rýchlosti svetla, ale žiadna teória nezachádza za tento bod. Napriek tomu vieme aspoň o jednej veci, ktorá je rýchlejšia ako svetlo: miera expanzie vesmíru. Vesmír sa zväčšuje rýchlejšie ako cestuje svetlo. Miera jeho rozšírenia je úmerná tomu, ako ďaleko sa v ňom niečo nachádza: čím ďalej je objekt od nás, tým rýchlejšie sa pohybuje smerom preč. To nie je všetko. Existuje vedecký - aj keď teoretický - dôkaz existencie častíc, ktoré by mohli cestovať rýchlejšie ako svetlo, hoci sme ich ešte neobjavili. Mnohí vedci veria, že existuje viac vecí, ktoré dokážu prekonať svetelnú bariéru, treba ich len nájsť.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain