Vesmír je obľúbeným námetom pre mnohé sci-fi filmy, ktorých sledovanie v nás vyvoláva pocit vzrušenia z neznáma. Vďaka použitiu najmodernejších technológií sú tieto filmy fascinujúcimi predstaveniami. Lenže, ako v mnohých iných veciach, Hollywood nám neraz podsúva nepravdu. „Vďaka" filmom si predstavujeme vesmír iný než je v skutočnosti.

Mýty o vesmíre, ktorým veríte vďaka hollywoodskym filmom

Explózie vo vesmíre by vyzerali inak

Obrovská vesmírna explózia na veľkoplošnej obrazovke je bezpochyby top zážitok, no vedecky by neobstála. Explózie na Zemi, z ktorých filmy čerpajú inšpiráciu, sú také práve kvôli vzduchu a gravitácii. Vzduch funguje ako oxidačné činidlo, pričom vonkajší tlak z výbuchu spôsobí, že explózia sa rozšíri do vonkajších strán a následne zrúti späť na zem. Vesmírne explózie by boli iné. Napriek nedostatku kyslíka by výbuch sprevádzal aj oheň, pretože ako oxidačné činidlo by fungovali plyny. Ale nebol by to oheň, aký poznáme. Vyzeral by ako neprestajne sa rozpínajúca guľa svetla kvôli mikrogravitácii a nedostatku odporu vzduchu. Táto explózia by bola nebezpečná pre blízke vesmírne lode, pretože výbuch by expandoval dovtedy, kým by ho niečo nezastavilo.

Do vesmíru ako Soviet, späť ako Rus: Kozmonaut, ktorý videl rozpad ZSSR z obežnej dráhy

Čierne diery nepohltia všetko do seba
Čierne diery sú vo filmoch požierajúce víry skazy a záhuby, z ktorých niet úniku. Predstava človeka, ktorý sa nevyzná vo fyzike, je preto poriadne skreslená. Pravdou je, že čierne diery sa ničím nelíšia od iných nebeských telies, keďže ich príťažlivosť je priamo úmerná ich hmotnosti. Nedokážu k sebe pritiahnuť nič väčšie, než im umožňuje ich vlastná veľkosť. Keby naše Slnko nejakým spôsobom pohltila čierna diera rovnakej veľkosti, v našom solárnom systéme by sa nezmenilo absolútne nič, aspoň čo sa týka gravitácie. Napriek tomu, že čierna diera pohltí všetko v blízkosti jej malého horizontu udalostí, malo by to rovnaký gravitačný účinok na veci mimo jej dosahu.

Dočkáme sa prvého mimozemšťana? Dieťa by sa mohlo narodiť vo vesmíre

Pásmo asteroidov nie je vôbec je husté a preplnené
Vnútorné (Merkúr, Venuša, Zem, Mars) a vonkajšie (Jupiter, Saturn, Urán, Neptún) planéty oddeľuje takzvané pásmo asteroidov. Ako naznačuje názov, je to prstenec asteroidov a ostatných úlomkov, ktoré obiehajú okolo Slnka. Filmy najčastejšie zobrazujú pásmo ako preplnenú plochu s množstvom kameňov, cez ktoré treba s ťažkosťami prekľučkovať až na druhú stranu. No musíme vás sklamať. Pohľad ma oblohu pri pohľade z asteroidu, ktorý leží uprostred pásma by sa ponášal na oblohu, ktorú vidíme zo Zeme. Situácia, že by došlo ku kolízii asteroidu s vesmírnou loďou je preto veľmi nepravdepodobná. Asteroidy sú v skutočnosti od seba veľmi ďaleko a pásmo nie je vôbec preplnené.

Vesmírne vojny by vyzerali inak
Je prirodzené, že vesmírne vojny si predstavujeme ako vojny na zemi. Vesmírne vojny vo filmoch pripomínajú bitky vojenských lietadiel, aké poznáme z filmov o druhej svetovej vojne. Hoci vyzerajú obdivuhodne, vedecky by neobstáli. Naozajstná vesmírna vojna by pravdepodobne vyzerala inak. Vesmírne lode musia byť skonštruované tak, aby bránili dekompresii a odolali žiareniu, nie aby boli čo najaerodynamickejšie, ako sme videli filmoch Star Wars. Ani zvyčajná taktika boja pri vojenských lietadlách by vo vesmíre nefungovala.

FOTO: Odkaz pre mimozemšťanov: Zábery, ktoré sa dostali za hranice slnečnej sústavy

Slnko nie je žlté a ani nehorí
Napriek tomu, že Slnko je hlavným dôvodom existencie života na Zemi, mnohí z nás stále nerozumejú tomu, ako vlastne funguje. Domnievame sa, že je žltej farby, lebo horí a to, čo vidíme, je oheň. Pravdou je, že Slnko nie je žlté a vyzerá tak len preto, lebo mu atmosféra Zeme dodáva žltkastý nádych. Slnečné žiarenie je v skutočnosti číre. Slnko nehorí, ako nám prezentujú v mnohých filmoch. Namiesto večného ohňa slnečné teplo pochádza z fúznych reakcií rôznych molekúl v jeho jadre.

Ďalšie filmové mýty o vesmíre vám prinesieme v piatok 23. augusta.