MENU
Menu

Techmag Muž pochoval pod zem 42 autobusov, dôvod je jediný

V tichej kanadskej dedine Horning´s Mills asi sto kilometrov severne od Toronta leží päťhektárová usadlosť. Jej majiteľmi sú Bruce a Jean Beachovci a na prvý pohľad ide o celkom normálny vidiecky pozemok. Pod povrchom sa však nachádza vôbec najväčší súkromný protiatómový kryt v Severnej Amerike. Volá sa The Ark Two, teda Archa Dva.

Muž pochoval pod zem 42 autobusov, dôvod je jediný
Slávny bunker Brucea Beacha má rozlohu 929 metrov štvorcových a väčšinu plochy zaberá 42 starých školských autobusov zaliatych betónom a pochovaných štyri metre pod zem. Archa Dva je navrhnutá tak, aby poskytla ubytovanie pre 500 ľudí po dobu niekoľkých mesiacov a nájdete v nej všetko, čo potrebujete na prežitie: obrovské zásoby jedla, zdroj pitnej vody, vodovod, generátory na výrobu elektriny a dokonca aj zubárske kreslo.

Mrakodrap ako atómový kryt: Nemá okná a odolá aj bombe

Bruce Beach má dnes 83 rokov a bunker začal stavať v roku 1980 ešte za studenej vojny. Trvalo mu dva roky, než ho dokončil. Bruce je pôvodom z Kansasu a ešte v 60-tych rokoch pracoval ako elektrikár.

Vnútri atómového krytu, ktorý snáď nikdy nebude treba využiť

Strach z použitia jadrových zbraní svetovými veľmocami vtedy rástol a muž sa preto rozhodol, že sa z Chicaga, kde vtedy žil, radšej presťahuje do redšie osídlených oblastí Kanady. V Horning´s Mills stretol svoju súčasnú manželku, ktorej rodina vlastnila pomerne veľké pozemky. Na časti z nich začal stavať Archu Dva.

Muž pochoval pod zem 42 autobusov, dôvod je jediný
Bunker na svojich obyvateľov našťastie stále ešte len čaká. Keďže však je v pohotovosti už 35 rokov, technológie, ktoré sa v ňom nachádzajú, sú už pomerne zastarané. Za všetko hovoria telefóny s otáčavým vytáčaním čísel a bezpečnostné monitory, ktoré fungujú vďaka počítačom Commodore 64. Pripomenúť treba aj fakt, že Bruce musel počas tých rokov vyhodiť tony jedla a nahrádzať ich čerstvými zásobami.

FOTO: Kryty pre civilistov, ktoré cez vojnu zachránili tisíce životov

„Vždy som hovoril, že koniec sveta príde o dva roky," uviedol Bruce v jednom z rozhovorov. „Už som to prehodnotil a skrátil dobu na dva týždne." Pripomenieme len, že rozhovor vyšiel 13. októbra 2017, takže predpoveď zatiaľ mužovi našťastie nevychádza.

Autor: Noel
Foto: Youtube

DISKUSIA
30.11. 2017 17:00
Diskusia