MENU
Menu

Techmag Muž bez tváre: Jonathan je pre internet neznámou už štvrťstoročie

Pre človeka, ktorý denne trávi čas na internete a špeciálne na sociálnych sieťach, je takmer nemožné zostať v anonymite. Jonathanovi Hirshonovi, ktorý pracuje ako konzultant v rôznych firmách pre vzťahy s verejnosťou, to dokázal. Svojich klientov robí známymi, a so sebou robí presný opak. Ako je možné, že sa mu to darí?

Muž bez tváre: Jonathan je pre internet neznámou už štvrťstoročie
Nájsť na internete svoju tvár nie je dnes žiadnym umením. Pri množstve fotiek, ktoré denne vznikajú, je veľmi pravdepodobné, že vás niekto náhodou odfotí. V kombinácii s rôznymi softvérmi na rozpoznávanie tvárí sa to však už onedlho môže stať vážnym problémom.

Anonymita na internete? Takto sa skryjete aj pred tajnými službami

Jonathan sa tomu, aby ho kamery dokázali identifikovať, vyhýba za každú cenu. Úspešne sa mu podarilo dosiahnuť, že ak zadá svoje meno do Googlu, jeho tvár sa nezobrazí. Nie je pritom žiadnym pustovníkom, na Facebooku má tritisíc priateľov, často zverejňuje rôzne statusy a updatuje si profil.

Čierne zákutie internetu: môžu deep web zneužiť teroristi?

„Nemám problém o sebe čokoľvek zverejniť," uviedol Jonathan v jednom z rozhovorov. „Svoju tvár však považujem za posledný neidentifikovaný kúsok mojej osoby a chcem, aby to tak ostalo."

Pred 25 rokmi to začalo ako nevinná hra. Jonathan si jednoducho kládol otázku, ako dlho bude schopný udržať svoju tvár v anonymite. Za tie roky len dvakrát niekto zverejnil Jonathanovu fotku, ale vždy to bolo bez povolenia a dotyčný musel snímku z webu stiahnuť.

3 obrovské chyby, ktoré robíte na verejnej wi-fi

Jonathanova anonymita je vo svete čoraz vzácnejšou anomáliou. Facebook využíva rozpoznávanie tvárí od roku 2010. Kartové spoločnosti Visa a Mastercard zasa uvažujú o tom, že by sa mohlo dať platiť len na základe identifikácie unikátnych tvárových čŕt. Existujú dokonca školy, ktoré seriózne zvažujú detektory tvárí na kontrolu dochádzky. Podobný systém sa v zahraničí využíva napríklad na identifikáciu výtržníkov na futbalových štadiónoch.

Ako najväčší problém sa ukazujú Jonathanove prednášky na rôznych konferenciách po celom svete. Jeho prezentácie sa začínajú obrázkom preškrtnutého fotoaparátu a muž navyše organizátorov i publikum vždy upozorňuje, aby ho nefotili. Zatiaľ sa mu to úspešne darí, stojí to však veľa energie.

Sme zvedaví, ako dlho sa Jonathanovi podarí udržať v anonymite. A prečo to vlastne robí? On sám tvrdí: „Keď sa ma ľudia spýtajú, prečo tak tvrdohlavo trvám na tom, aby internet nepoznal moju tvár, dávam im štyri možnosti. Po prvé: som hanblivý. Po druhé: bol som špiónom. Po tretie: som v programe na ochranu svedkov. Po štvrté: všetky predchádzajúce možnosti sú správne. Môžu si vybrať, ktorá z nich je pravdivá."

DISKUSIA
15.1. 2018 17:00
Diskusia