MENU
Menu

Techmag Môžete ho navštíviť aj dnes: Reaktor, vďaka ktorému Američania zničili Nagasaki

V dnes už nefungujúcom vojenskom komplexe v štáte Washington stojí zariadenie s názvom B Reactor. Išlo o vôbec prvý jadrový reaktor schopný tvoriť dostatok materiálu na výroby atómových bômb. Málokto vie, že práve tu vznikla zbraň, ktorá zmarila desiatky tisíc životov v japonskom meste Nagasaki.

Môžete ho navštíviť aj dnes: Reaktor, vďaka ktorému Američania zničili Nagasaki
Na vojnové účely sa zatiaľ našťastie použili len dve jadrové bomby. Little Boy, ktorého nálož tvoril urán-235, explodoval 6. augusta 1945 nad Hirošimou. Nálož Fat Man-a, ktorý o tri dni neskôr zničil Nagasaki, naopak tvorilo plutónium-239. Tieto dva izotopy však nie je ľahké získať. A zatiaľ čo uránu-235 je síce málo, aspoň trochu ho v prírode existuje. Plutónium-239 však na Zemi vzniká len vďaka človeku.

FOTO: Len pre zámožných: Miesto, kde boháči prečkajú apokalypsu

Polčas rozpadu plutónia-239 je 24-tisíc rokov, takže ak by aj nejaké počas formovania našej planéty existovalo, už dávno by sa premenilo na iné prvky. Tento izotop sa však dá vyrobiť. Stačí vziať urán-238 a bombardovať ho neutrónmi. Niektoré jadrá uránu absorbujú neutróny a stane sa z nich urán-239. Zároveň však ale bude v jadre takéhoto izotopu už priveľa neutrónov a stane sa nestabilným. Rýchlo sa zmení na neptúnium (v poradí ďalší prvok v periodickej tabuľke) a o niekoľko hodín neskôr sa z neptúnia stane plutónium-239. V skratke: stačí vziať urán, ktorého je v prírode dosť, a pod vplyvom neutrónov sa z neho stane plutónium.

Plutónium-239 má oproti uránu jednu veľkú výhodu. Spomedzi všetkých štiepnych materiálov má najmenšie kritické množstvo, teda také, pri ktorom sa spúšťa štiepna reakcia. Zatiaľ čo uránu-235 potrebujú inžinieri až 56 kíl, plutónia-239 stačí len 11 kíl.

Zomrel posledný z mužov, ktorí zničili nacistický jadrový program

B Reactor vo vojenskom komplexe Hanford Site vo Washingtone mal byť jedným z troch reaktorov, ktoré by sa používali na výrobu plutónia. Postavili ho v odľahlom, ale nie úplne opustenom kúte USA a museli kvôli nemu vysťahovať viacero dedín a miest a presídliť aj domorodé kmene.

Môžete ho navštíviť aj dnes: Reaktor, vďaka ktorému Američania zničili Nagasaki
B Reactor spustili v septembri 1944. Zaberal plochu 163 metrov štvorcových a bol 12 metrov vysoký. Horizontálne ním prechádzalo dvetisíc hliníkových tyčí, v ktorých sa nachádzal urán, vertikálne doň zasa umiestnili kontrolné tyče. Celé zariadenie obklopoval železobetónový obal a chladila ho voda z rieky Columbia, ktorú po zbavení rádioaktivity pumpovali naspäť do rieky.

Spočiatku mal výkon 250 megawattov a navrhli ho tak, aby dokázal sám produkovať dostatok plutónia. Neskôr ho však doplnili ešte reaktory D a F. Po troch mesiacoch prevádzky už odvážali prvú dávku plutónia do Los Alamos, kde sa vyvíjala jadrová bomba. Toto plutónium sa následne použilo pri prvej jadrovej explózii: teste Trinity.

Utrpenie, aké si neviete predstaviť. Muža držali nasilu nažive 83 dní po ožiarení

V nasledujúcich mesiacoch všetky tri reaktory vyrábali plutónium, ktoré sa potom použilo pri výrobe Fat Man-a. Len niekoľko pracovníkov komplexu Hanford Site pritom vedelo, že sa podieľajú na výrobe jadrovej bomby.

Po druhej svetovej vojne pribudlo v Hanford Site ďalších šesť reaktorov. Fungovali vyše 40 rokov a vyrobili 63 ton plutónia, ktoré tvoria väčšinu materiálu v 60-tisícoch jadrových zbraní vlastnených Spojenými štátmi americkými. B Reactor ale vyradili z prevádzky už v roku 1968. USA do dnešného minuli 113 miliárd dolárov pri likvidácii jadrového odpadu a dekontaminovaní Hanford Site. Proces má pokračovať až do roku 2043 a každoročne odhryzne z rozpočtu ďalšie dve miliardy dolárov.

Všetky reaktory umiestnili do krytu kvôli radiácii, avšak z „Béčka" sa stalo múzeum. Navštívia ho tisícky ľudí ročne.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
20.11. 2019 10:00
Diskusia