MENU
Menu
Memnonove kolosy, Egypt

Techmag Monumentálne staroveké stavby, ktoré určite nezponáte

Mrakodrapy a priehrady považujeme za vrcholy ľudského inžinierstva, no v skutočnosti dnes už dokážeme postaviť, čo chceme. Často zabúdame na technologické zázraky dávnej histórie - budovy alebo chrámy, pri ktorých žasneme ako ich ľudia zvládli postaviť pomocou primitívnych nástrojov.

Tu je niekoľko menej známych príkladov úžasnej starodávnej architektúry.

Memnonove kolosy, Egypt
Memnonove kolosy sú dvojice sôch, každá vysoká takmer 23 metrov, ktoré stoja na západnom brehu Nílu pri meste Luxor. Strážili vstup do chrámového komplexu faraóna Amenhotepa III. Severná socha zobrazuje faraóna a jeho matku a južná manželku s dcérou. Pomenovanie Memnonove kolosy im dali grécki cestovatelia, ktorým pripomínali tohto hrdinu trójskej vojny. Po poškodení pri zemetrasení sochy ráno vydávali zvonovitý tón, ktorého pravdepodobnou príčinou boli stúpajúce teploty. Dnes ho už nepočuť, pretože rímsky cisár Septimius Severus nechal sochy v roku 199 opraviť.

Pompejov stĺp, Egypt

Pompejov stĺp, Egypt
Zdroj: Shutterstock

 
Tento cca 27 metrov vysoký stĺp postavili v roku 297 ako pamätník rímskemu cisárovi Diokleciánovi, ktorý potlačil alexandrijskú vzburu. Mylne ho však pomenovali po rímskom vodcovi Pompejovi, pretože nápis na základni jasne uvádza, že obyvatelia Alexandrie ho postavili na počesť Diokleciána. K zmätku mohol viesť aj mýtus týkajúci sa Pompejovej smrti a umiestnení jeho hlavy na stĺp. Tento stĺp bol pôvodne súčasťou chrámu zasvätenému bohovi Serapis, z ktorého je dnes len ruina.

Dur Šarrukin, Irak

Dur Šarrukin, Irak
Zdroj: Shutterstock

 
Dur Šarrukin (Sargonova pevnosť), dnes Chorsábád, postavili Asýri niekedy medzi rokmi 717 a 707 pred Kristom a stojí v severnej časti Iraku. Mesto malo rozlohu takmer 2,6 kilometra štvorcového a obsahovalo chrám zasvätený bohu vegetácie Nabu aj kráľovský palác. Najzaujímavejším artefaktom získaným zo zrúcanín je asýrsky okrídlený býk, dielo z kameňa s hmotnosťou takmer 40 ton.

Ide o najväčšie vyobrazenie býka v ľudskej histórii. Zvyšky mesta objavil francúzsky konzul Paul-Emile Botta v roku 1843, nasledujúce expedície priniesli množstvo nových objavov. Samotné mesto opustili obyvatelia krátko po dokončení stavby, pretože v bitke zahynul kráľ Sargon II.

Hagar Qim, Malta

Hagar Qim, Malta
Zdroj: Shutterstock

 
Chrámový komplex Hagar Qim leží na južnom pobreží Malty a vznikol pravdepodobne v období medzi 3 200 a 2 500 pred Kristom. Neznáma kultúra, ktorá ho vybudovala zanikla v dôsledku hladomoru alebo prírodnej katastrofy. Chrám v Hagare Qim je jedným z prvých príkladov náboženského vyznania, obsahuje niekoľko sôch bohyne plodnosti známych ako Venuša, z ktorých niektoré sú v expozícii Národného múzea archeológie vo Valette.

Tiwanaku, Bolívia

Tiwanaku, Bolívia
Zdroj: Shutterstock

 
Prehistorické mesto Tiahuanaco alebo Tiwanaku leží na brehu jazera Titicaca v Bolívii. Pôvodne malá dedina a neskôr mesto prekvitalo medzi rokmi 400 až 900 a vzniklo v ňom mnoho najväčších kamenných štruktúr v Južnej Amerike. Obyvatelia ho opustili okolo roku 1000 pravdepodobne kvôli povodniam. V Tiwanaku mohlo žiť viac ako milión ľudí. Svet o ňom nevedel až do roku 1876, keď ho objavil americký archeológ Efraim George Squier. V roku 2000 ho zapísali na zoznam svetového dedičstva UNESCO.