MENU
Menu

Techmag Minority Report sa stáva realitou: Umelá inteligencia odhalí zločin vopred

Film Minority Report v tomto roku oslávi devätnásť rokov od svojho uvedenia do kinosál po celom svete. Svojho času vyvolal vášnivé diskusie o možnostiach techniky. Po takmer dvadsiatich rokoch sa však schopnosť odhaliť zločincov na základe ich „myšlienok" dostáva z kín do bežných ulíc. Minority Report začína byť realitou.

Minority Report sa stáva realitou: Umelá inteligencia odhalí zločin vopred
Filmy, ktoré inšpirujú vedu
Je mnoho filmov a dokonca aj príbehov, ktoré sa najprv odohrali v knihách alebo na filmovom plátne ako čisté sci-fi a následne stačilo pár rokov, aby sa v nejakej forme pretavili do reality. Zdá sa, že takýmto reprezentantom bude aj film Minority Report. Dej filmu sa dohrával v roku 2054, kedy bol svet zbavený kriminality.

Zoznámte sa, toto je Norman. Prvý psychopat, ktorého stvorili ľudia

Počítačová inteligencia totiž dokázala zabrániť zločinu ešte pred tým, ako sa stal. V tomto filme sa však tvorcovia na čele s režisérom Stevenom Spielbergom prerátali. Lenže nie v obsahu, ale v roku.

Bezpečnejší svet
Japonský startup Vaak o bezpečnosti nehovorí, on ju tvorí. Softvér VaakEye, ktorý vyvinuli, je umelou inteligenciou, ktorá dokáže na základe rôznych charakteristík odhaliť krádež skôr, ako k nej príde. Je to vďaka sledovaniu tváre, pohybov, správania aj reči tela u ľudí, ktorí sa chystajú kradnúť.

Vojna strojov začala. Takto nás likviduje umelá "inteligencia"

Algoritmus pracuje s množstvom dát, ktoré permanentne analyzuje a na základe nich vie rozoznať, či si napríklad niečo pozeráte so záujmom o kúpu, alebo o krádež.

Prvé úspechy
VaakEye sa začal využívať v decembri 2018 a dostal sa do novín vďaka svojim úspechom. V obchode v Yokohame sa podarilo zadržať podozrivého muža skôr, ako skutočne odcudzil čiapku.

VIDEO: Rus si vyrobil skutočného Terminátora, dokáže sa učiť nové veci

Spoločnosť Vaak v súčasnosti testuje svoj softvér v niekoľkých desiatkach obchodov v Tokiu a v nasledujúcich troch rokoch ho plánuje nainštalovať do kamerových systémov vo viac ako 100-tisíc predajniach po celom Japonsku. Podľa prvých zistení softvér už dokázal zabrániť viac ako siedmim krádežiam.

Autor: Marcos
Foto: Youtube

DISKUSIA
21.3. 2019 17:00
Diskusia