Začiatok éry kompaktných automobilov

Vznik pôvodného Mini možno podľa Autobildu vystopovať až k výzve, ktorú v roku 1957 predložil Sir Leonard Lord, majiteľ spoločnosti Morris Company, svojmu geniálnemu inžinierovi Alecovi Issigonisovi. Po druhej svetovej vojne sa anglický automobilový priemysel potýkal s rastúcimi cenami pohonných hmôt a nadmernými rozmermi automobilov. Issigonis sa spolu s malým tímom inžinierov pustil do riešenia. Výsledkom bol model MINI, uvedený na trh v roku 1959 (prívlastok „Cooper” prišiel neskôr), ktorý spôsobil revolúciu v dizajne automobilov.

Mini 1959
Zdroj: wikipedia: DeFacto

MINI predstavilo prelomové inovácie, ktoré dodnes ovplyvňujú automobily. Aby sa maximalizoval vnútorný priestor, inžinieri posunuli kolesá až do samotných rohov podvozku. Okrem toho bol motor otočený o 90 stupňov, čo je známe ako priečne usporiadanie motora, ktoré nielen rovnomerne rozložilo hmotnosť, ale aj zvýšilo stabilitu. Táto premyslená konštrukcia nielenže zväčšila priestor pre cestujúcich, ale zároveň priniesla modelu Mini povesť svižného a agilného vozidla.

Úsporné, štýlové a cenovo dostupné MINI si rýchlo získalo popularitu. Jeho britský šarm, cenová dostupnosť a prísľub dobrodružstva oslovilo široké spektrum ľudí, od celebrít cez študentov, robotníkov až po politikov. Dokonca aj slávny Enzo Ferrari vlastnil MINI, čo svedčí o jeho univerzálnej príťažlivosti. Podobný úspech zaznamenal v rovnakom čase aj Volkswagen Beetle na americkom trhu, čím sa začala éra oceňovania kompaktných automobilov.

Malé auto na veľkom plátne

Premena MINI na ikonický model MINI Cooper sa uskutočnila vďaka úsiliu Johna Coopera, mozgu spoločnosti Cooper Car Company. Cooper, legendárny britský automobilový pretekár v rally, videl v Issigonisovom dizajne potenciál. Vylepšil MINI inštaláciou výkonnejšieho motora, väčších bŕzd a športovejšieho tuningu, čím v roku 1961 vznikol model MINI Cooper. V rokoch 1964 až 1967 tento model trikrát zvíťazil na prestížnej Rallye Monte Carlo.

Závodný model Mini Cooper zo 60. rokov minulého storočia.
Zdroj: acs

Triumfy MINI Cooper na pretekárskej trati a jeho charizmatický pôvab ho priviedli na strieborné plátno. V britskom filme o lúpeži The Italian Job z roku 1967 hrala flotila vozidiel MINI Cooper hlavnú úlohu, čo ešte viac upevnilo miesto tohto vozidla v popkultúre. O takmer štyri desaťročia neskôr sa v prerábke filmu z roku 2003 MINI Cooper opäť predstavil modernému americkému publiku, čo sa zhodovalo s jeho oficiálnym uvedením na trh spoločnosťou BMW v roku 2002.

MINI Cooper v súčasnosti

Presuňte sa do súčasnosti a zistíte, že moderné MINI stále stelesňuje ducha svojich klasických predchodcov. Ponúka celý rad prispôsobiteľných možností, od zadných svetiel Union Jack až po rôzne povrchové úpravy exteriéru, čím zabezpečuje, že si vozidlo zachováva svoju zábavnú a priateľskú osobnosť.

Mini Cooper.
Zdroj: Auto Bild

Pretekársky odkaz MINI udržiava pri živote tím MINI Motorsports, ktorý súťaží po celom svete s vysokovýkonnými modelmi. Pod vedením BMW sa produktový rad rozšíril o kabriolety, hybridný model a dokonca aj o MINI so sedadlami pre päť dospelých osôb.