Vesmír je stále plný prekvapení a záhad, ktoré astronómovia len pomaly odhaľujú. Medzi tie, ktoré zatiaľ ostávajú zahalené rúškom tajomstva, patrí aj existencia mimozemského života. Sonda Voyager 1 minulý rok prekročila hranice slnečnej sústavy a smeruje k hviezde AC+79 3888, ku ktorej by sa mala dostať o 40-tisíc rokov. Hoci sa do zdá ako dlhá doba, skúste si predstaviť rasu mimozemšťanov, ktorí sú v technologickom vývoji o takýto počet rokov pred nami. Čo ak vyslali sondu smerom k Slnku pred 40-tisíc rokmi? Mohli sa už dostať k Zemi?

Mimozemšťania sa už dostali k Zemi, tvrdia vedci
Profesor Nicholson z Univerzity v Edinburghu prišiel s teóriou, podľa ktorej sa mimozemšťania mohli do Slnečnej sústavy dostať. Navyše je podľa neho možné, že v blízkosti Slnka operujú družice viacerých rás. Všimnúť sme si ich nemuseli, pretože sa našimi prístrojmi nedajú zachytiť.

Problémom je Einsteinova teória relativity, podľa ktorej teleso nemôže dosiahnuť rýchlosť väčšiu než je rýchlosť svetla. Nicholson ale tvrdí, že aj napriek tomuto obmedzeniu sa dá cestovať vesmírom rýchlejšie, než sa pôvodne predpokladalo. Mimozemské sondy môžu využívať takzvaný „prakový efekt". Ten spočíva vo využití gravitácie vesmírnych telies na zväčšenie rýchlosti sond.

Skrýva tajomná planéta život?

Týmto spôsobom by sa mohla sonda dostať naprieč našou galaxiou za asi desať miliónov rokov bez toho, aby prekročila rýchlosť svetla. A hoci sa táto doba zdá ako pomerne dlhá, v rámci veku vesmíru ide len o pomerne krátky časový úsek. Nicholson preto tvrdí, že z matematického hľadiska je možné, že o nás už nejaká iná rasa vie.

Na druhej strane existuje možnosť, že kým sa k nám jej sonda dostala, táto civilizácia zanikla. Predstavte si napríklad, že Voyager 1 k hviezde AC+79 3888 o 40-tisíc rokov dorazí a nájde pri nej planétu, na ktorej existuje život. Myslíte si, že nie je možné, že za takúto dobu ľudstvo vyhynie? Voyager 1 by sa tak stal len osamelým telesom nesúcim pozdravy od ľudí, ktorí tu už dávno nie sú.