MENU
Menu

Techmag Mesto plné azbestu láka tisíce turistov, riskujú svoje životy kvôli fotkám

Považuje sa za najviac kontaminované miesto na južnej pologuli a jedno z najtoxickejších na svete. Z nejakého dôvodu sa však turisti od austrálskeho mesta Wittenoom nevedia držať ďalej.

Mesto plné azbestu láka tisíce turistov, riskujú svoje životy kvôli fotkám
Na vrchole slávy v rokoch 1930 až 1966 bol Wittenoom domovom 20-tisíc ľudí. Väčšina z nich pracovala v neďalekých baniach, kde každý deň ťažili smrtiaci azbest. Dnes je mesto obklopené tabuľami s nápisom DANGER, nebezpečenstvo. Niet divu, úrady totiž majú mimoriadny záujem na tom, aby potenciálnych návštevníkov držali od Wittenoomu čo najďalej.

Vstup prísne zakázaný: Miesta, na ktoré človek nesmie vkročiť

Ťažba síce skončila už pred desaťročiami, mesto však naďalej obklopujú asi tri milióny ton azbestových rezíduí. Dosť na to, aby otrávili aj samotný vzduch. Austrálska vláda sa dokonca z bezpečnostných dôvodov rozhodla odkúpiť majetky tých pár ľudí, ktorí ešte niečo vo Wittenoome vlastnili. Napriek tomu sem každoročne prichádzajú tisíce turistov, ktorí zverejňujú fotky na sociálnych sieťach.

Môžu spôsobiť katastrofu: Vo vesmíre lietajú aj jadrové reaktory

Predpokladá sa, že v dôsledku ťažby a pobytu vo Wittenoome zomrelo asi dvetisíc ľudí. Aj krátka návšteva však môže byť smrteľne nebezpečná. Vystavenie tela čo i len jedinému vláknu azbestu môže zabiť. Úrady robia, čo môžu, aby sem turistom zamedzili chodiť. Mesto vymazali z máp, odpojili ho od elektrickej siete, odstránili dopravné značenie, ktoré sem šoférov mohlo zaviesť, a všade umiestnili výstražné tabule. Ani to však nepomohlo.

Mesto plné azbestu láka tisíce turistov, riskujú svoje životy kvôli fotkám
„Tie varovné tabule sme nerozmiestnili ako dekoráciu," uviedol nedávno austrálsky minister Ben Wyatt. „Nie sú tam preto, aby ste si ich pridali do instagraovej zbierky. Varujú pred vážnymi zdravotnými komplikáciami a smrťou. Neviem, ako by som ešte zdôraznil, že cestovať do Wittenoomu je nezodpovedné, hlúpe a nebezpečné."

Extrémne nebezpečné cestovanie: Ľudia platia za výlety, ktoré ich môžu stáť život

Mnohí Austrálčania sa pýtajú, prečo vláda neinvestuje do odstránenia azbestových rezíduí. Ben Wyatt tvrdí, že aj keby investovali miliardy dolárov do takéhoto projektu, je prakticky nemožné dosiahnuť, aby bolo toto miesto niekedy bezpečné. Najlepšie podľa neho bude zabudnúť, že Wittenoom vôbe existuje.

Ako sa ale ukazuje, v dobe internetu a sociálnych sietí je to problém. Správy a fotky sa šíria rýchlo, zadať súradnice do GPS nie je problém. Také populárne miesto dnes jednoducho nie je možné ukryť. A apelovať na zdravý rozum v dobe sociálnych sietí? Tiež nemožné.

DISKUSIA
2.8. 2019 0:00
Diskusia