MENU
Menu

Techmag Meč kráľa Kou-tiena: Je ostrý ako britva aj po 2500 rokoch

V roku 1965 sa archeológom v čínskej provincii Hubej podaril unikátny nález. Objavili hrobku starú 2500 rokov, teda z obdobia, ktoré je pre Číňanov v podstate mytologickou dobou. V hrobke ležal meč, a to nie hocaký. Bol totiž ešte starší a dokonale zachovalý.

, Image: 128608451, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy
, Image: 128608451, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy
Zdroj: Profimedia
Foto: Profimedia
Roky 722 až 479 pred Kristom sa v Číne nazývajú Obdobím jari a jesene. Krajinu vtedy ovládalo mnoho feudálnych kráľovstiev a ich panovníci majú dnes v čínskej kultúre aj vďaka nedostatku písomných záznamov hrdinské, takmer božské postavenie. Pre bežného Číňana je táto historická epocha v podstate plná hrdinov s nadľudskými schopnosťami.

Archeológovia budúcnosti: čo po nás nájdu?

Meč mal patriť práve takémuto hrdinovi. Ležal v nalakovanej drevenej pošve hneď vedľa kostry pochovaného. Pošva bola vo veľmi dobrom stave, archeológovia však predpokladali, že z nej nevytasia nič okrem hrdze a prachu. Zbraň predsa 2500 rokov ležala vo vlhkej hrobke.

Keď tasili, ostali prekvapení. Meč s dĺžkou 55 centimetrov a váhou 875 gramov totiž do pošvy zapadal tak dokonale, že v jej vnútri sa vytvoril takmer vzduchotesný priestor. Od čepele sa tak dokonca aj po toľkých tlmene odrážalo svetlo. Za viac než dve miléniá mala len pár hrdzavých škvŕn. Ešte prekvapujúcejšia bola ostrosť čepele. Akoby ju nabrúsili len prednedávnom.

Vedci odhalili tisíce rokov starú múmiu. Pozrite sa, ako vyzerá

Nález ihneď vyvolal množstvo otázok. Kto ležal v hrobke? Ako si mohol dovoliť takú drahú zbraň? A akým spôsobom čínski kováči ukuli meč, ktorý nepodľahol zubu času?

Meč kráľa Kou-tiena: Je ostrý ako britva aj po 2500 rokoch
Foto: Wikimedia/Siyuwj
Odpovede čiastočne prezradil samotný meč. Časť rytín v čepeli bola stále čitateľná. Nápis hlásal: „Kráľ [štátu] Jue vyrobil tento meč pre svoju osobnú potrebu." Problémom je, že v časoch, keď bol meč vyrobený, bolo kráľov Jue niekoľko. Analýzou a skúmaním sa však podarilo zistiť, že s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o kráľa Kou-tiena (Goujiana), ktorý doviedol Jue k víťazstvu v jednej z posledných vojen Obdobia jari a jesene.

Našla sa pečať stará 3 500 rokov, prepíše učebnice dejepisu

A čo meč samotný? Ako to, že vydržal takmer neporušený taký dlhý čas? Vedcom sa podarilo odhaliť, že telo čepele je z ohybnej medi, avšak ostrie je cínové. Práve preto si 2500 rokov uchovalo svoju ostrosť. Pošva tiež významným spôsobom napomohla uchovaniu meča.

Ako sa ukázalo, oveľa nebezpečnejšou než vlhkosť a čas sa pre meč ukázala byť ľudská chyba. V roku 1994 Čína požičala Kou-tienov meč na výstavu do Singapuru. Pracovník múzea, ktorý ho vyťahoval z pošvy, ním nechtiac udrel o niečo tvrdé a na meči sa zjavila puklina, ktorá sa však našťastie nerozširuje.

Aby sa predišlo podobným incidentom, vláda zákonom zakázala meč vyvážať za hranice. Dnes je uložený v Chupejskom provinčnom múzeu.

DISKUSIA
5.5. 2018 15:00
Diskusia