MENU
Menu

Techmag Mapa Antarktídy: Detailná ako nikdy predtým

Ľudstvo sa síce snaží bádať vo vesmíre, ale ešte stále nemáme prebádané a zmapované miesta na našej Zemi. Temné hlbiny oceánu sú plné množstva neznámych živočíchov, ale aj na pevnine sú miesta, ktoré nemáme preskúmané, napríklad Antarktída.

Mapa Antarktídy: Detailná ako nikdy predtým
V ľadovom kráľovstve na južnom póle nikdy nebolo naraz viac, než tisíc ľudí a dokonca aj z Marsu malo ľudstvo ešte donedávna detailnejšiu mapu, než z Antarktídy. Zmenilo sa to vďaka výskumníkom z University of Minnesota a Ohio State University, ktorí vytvorili doposiaľ najdetailnejšiu mapu Antarktídy v histórii.

VIDEO: Keď sa spojí polárna žiara a oheň, vznikne pastva pre oči

Mapa sa volá Reference Elevation Model of Antarctica, skrátene REMA, čo v preklade znamená referenčný model prevýšení Antarktídy. Tvorba komplexnej mapy trvala osem rokov. Výskumníci nazbierali milióny teleskopických snímok zo satelitov na Antarktíde a získali 150 terabajtov dát, ktoré museli spracovať.

Po ôsmych rokoch sa ich snaha pretavila do detailnej mapy, na ktorej vidno prevýšenie na každom jednom mieste na Antarktíde. Vďaka mape si môžu výskumníci a vedci omnoho jednoduchšie naplánovať trasu medzi výskumnými miestami. Každý rok budú mapu aktualizovať a pozorovať klimatické zmeny, prípadne aktivitu riek a sopiek. Pozrite si spomínanú mapu na stránke University of Minnesota.

DISKUSIA
10.10. 2018 12:00
Diskusia