MENU
Menu

Techmag Maledivy a Černobyl v jednom: Španielske jazero je krásne a jedovaté

Na Pyrenejskom polostrove existuje miesto, ktoré má dve prezývky ležiace na opačných póloch spektra lichotivosti. Volajú ho buď „španielske Maldivy", alebo „Černobyl Galície". A vďaka „influencerom" získava táto krásna a nebezpečná destinácia čoraz väčšiu popularitu.

Maledivy a Černobyl v jednom: Španielske jazero je krásne a jedovaté
Počas dvoch svetových vojen bola Monte Neme cennou zásobárňou vzácneho volfrámu, vďaka ktorému prebiehala výroba žiaroviek i tvrdenie ocele. Dnes už síce nefunguje, ale stále je pomerne rušným miestom, aj keď z celkom iného dôvodu. Influenceri z Galície „španielsky región) totiž zistili, že azúrová voda v zaplavenom lome je ideálnym miestom na robenie selfie.

Maďarské Maldivy: Ležia len dva kilometre od Budapešti

Napriek všeobecne známemu faktu, že voda obsahuje vysokú koncentráciu škodlivých chemikálií, ktoré jej dávajú zvláštnu farbu, sa k Monte Neme hrnú zástupy internetových celebritiek. Niektorí sa dokonca v jedovatej vode aj kúpu, veď čo by nespravili pre popularitu.

Od Benátok po Maldivy: navštívte tieto miesta, kým sa nestratia

Monte Neme idylickou farbou vody naozaj pripomína Maldivy, lekári však kúpanie v nej rozhodne neodporúčajú. Okolité horniny v sebe majú množstvo ťažkých kovov vrátane volfrámu a olova, ktoré sa samozrejme dostávajú aj do vody. Krátky kúpeľ síce môže spôsobiť „len" podráždenie pokožky a očí, dlhodobejšie vystavovanie sa tejto toxickej tekutine by však viedlo k vážnym zdravotným problémom.

V španielskom denníku Publico sa napríklad objavila správa o miestnej instagramovej hviezdičke, ktorá sa okúpala vo vode Monte Neme, lebo „mala peknú farbu". Nevidela vraj žiadne zákazové značky. Onedlho začala zvracať a telo jej pokryli nepríjemné vyrážky. Ich fotku už na Instagram nezavesila.

Pravdivý príbeh černobyľského „samovražedného" tímu, ktorý zachránil Európu

Iný používateľ Instagramu po podobnom kúpeli trpel svrbením celého tela dva týždne. Na svojom profile uviedol, že to síce bolo nepríjemné, ale za fotografiu to stálo. Aj napriek skúsenostiam týchto ľudí k Monte Neme prúdia jedinci, ktorým nevadí riziko zvracania, vyrážok, hnačky a otravy ťažkými kovmi.

Autor: Noel
Foto: Instagram/nelife_13

DISKUSIA
31.7. 2019 12:00
Diskusia