MENU
Menu
zdroj: Shanghai Glass Museum
a

Techmag Majestátny zámok zo skla vyrábal 500 hodín, deti ho zničili za okamih

Španielskemu profesionálnemu fúkačovi skla Miguelovi Arribasovi trvalo 500 hodín, kým vytvoril vôbec najväčšiu sochu z fúkaného skla na svete. Nádherný zámok ako vystrihnutý z rozprávky o Popoluške však skončil nešťastne. Deťom trvalo len pár sekúnd, aby ho zničili.

Posledný májový víkend bol v Šanghajskom sklárskom múzeu tak trochu kritický. Výstavu, ktorej hlavným klenotom bol Arribasov zámok, totiž museli prerušiť. Dve deti ho totiž počas toho, ako sa v múzeu bláznili, rozbili na kúsky. Španiel daroval tento kúsok Šanghajskému sklárskemu múzeu už v roku 2016 pri príležitosti piateho výročia existencie múzea.

Išlo naozaj o majstrovské dielo s váhou 60 kilogramov, ktoré pozostávalo z asi 30-tisíc sklených kúskov a zdobilo ho 24-karátové zlato. Cena sa odhadovala v prepočte na 60-tisíc eur.

Podľa zdrojov z prostredia múzea došlo k incidentu 30. mája 2020. Dve deti, ktoré prišli na exhibíciu so svojimi rodičmi, podliezli bariéru z lán, ktorá bránila návštevníkom priblížiť sa k sklenému zámku. Začali sa monumentu chytať a došlo k zrúteniu hlavnej vežičky a poškodeniam v rôznych iných častiach sochy.

Šanghajské sklárske múzeum samozrejme kontaktovalo Arribasa a požiadalo ho, aby zámok opravil. Vzhľadom na obmedzenia spojené s koronavírusom sa však Španiel do Číny zrejme tak skoro nedostane. Rodičia sa už za správanie svojich detí ospravedlnili a prisľúbili, že opravu zaplatia. Či sa však Arribasovi delikátny zámok podarí zrekonštruovať je otázne. Zničený zámok uvidíte na fotke v galérii.