MENU
Menu

Techmag Ľudské problémy, na ktoré má príroda odpoveď

Vedci si často lámu hlavu nad riešením komplikovaných životných otázok a pritom by sa stačilo pozrieť prírode na prsty. Niektoré rady sa vám zídu na machrovanie pred ženami, niektoré pomôžu v divočine a iné vám môžu zachrániť aj život.

Ľudské problémy, na ktoré má príroda odpoveď
Koľko je stupňov?
Kto by si so sebou bral na stanovačku alebo na turistiku teplomer? Lenže v lete je vhodné poznať teplotu, pretože ak je príliš vysoká, je lepšie utáboriť sa, ako preťažiť telo. Ak chcete určiť teplotu, započúvajte sa do zvuku cvrčkov, ktorých je na lúkach stále dostatok. Vedec Amos Dolbear už v 19. storočí totiž postrehol súvislosť medzi cvrlikaním cvrčkov a okolitou teplotou.

Človek mieni, príroda mení: 5 prípadov, keď počasie ukončilo konflikty

Čím je vyššia teplota, tým je cvrlikanie rýchlejšie. A hoci sa vzorec na výpočet teploty líši v závislosti od druhu, pri bežných cvrčkoch stačí počítať cvrlikanie za 15 sekúnd a pridať číslo 40, čím získate počet stupňov v stupnici Fahrenheita. Potom už len premeníte na stupne Celzia.

Ako zachrániť vylomený zub?
Pri turistike je vhodné mať so sebou kokosovú vodu. Nielenže skvele hydratuje telo a je podobná fyziologickému roztoku, ale je to jedna z vašich záchran, ak s vám prihodí nehoda a skončíte s vylomeným zubom.

Najstarší strom sveta má vyše päťtisíc rokov. Viete, kde rastie?

Práve kokosová voda je prvou pomocou ktorá zub môže ešte zachrániť. Podľa štúdie z roku 2007 dokáže prežiť vďaka ponoreniu do kokosovej vody zub až 30 minút, aby sa opätovne následne zrástol. Preto je vhodné okamžite vypláchnuť ústa kokosovou vodou, umyť v nej zub a vložiť na vypadnuté miesto. A čo najrýchlejšie trieliť do zubnej ambulancie.

Lov rýb bez udice
Upozorňujeme, že toto je vo väčšine krajín zakázaná technika, ale ak budete pri vode, hladný a blízko bude orech obsypaný plodmi, na záchranu života môžete použiť vlašské orechy, ktoré nasypete do vody. Budú plávať na hladine. Je dôležité, aby mali na sebe ešte povlak zo šupky, pretože obsahuje saponín. Ten pre človeka nie je škodlivý, ale ryby omráči. Následne sa veľmi ľahko chytia aj do ruky. Stačí takto dostatok orechov rozsypať po hladine a čakať, ktoré ryby ochutnajú. A hostina je na blízku.

Alkohol bez obchodu
Ak si chcete vypiť, nepotrebujete k tomu míňať peniaze za nákup liehovín. Vedci totiž zistili, že existuje živočích, ktorý dokáže vytvárať alkohol. Ide o karasa prezývaného aj goldfish. A nie náhodou. Pretože táto zlatá rybka vám splní želanie premeniť vodu na alkohol.

FOTO: 10 Year Challenge z prírody má desivú podobu

Vyvinuli si schopnosť vyrábať alkohol, aby prežili v ľadových podmienkach. Vedci z Liverpoolskej univerzity zistili, že ak dáte zlatú rybku do piva na 200 dní, získate poriadnu dávku alkoholu.

Voda aj jedlo na cesty
Námorníci mali kedysi poriadny problém prepravovať jedlo a vodu na dlhé vzdialenosti. Priši na to, že perfektným riešením sú korytnačky obrie žijúce na Galapágoch. Pretože majú až osemlitrový močový mechúr a moč korytnačiek bol chutný ako čistá sladká voda. Navyše takto sa im nepokazilo ani kvalitné mäso či už na polievku, alebo na opekanie. Dnes je však lov týchto korytnačiek už zakázaný.

DISKUSIA
14.8. 2019 12:00
Diskusia