Muž z Texasu sa pokúsil vyhodiť do vzduchu web

V roku 2021 zatkli Setha Aarona Pendleyho z Texasu, ktorý plánoval výbuch internetu. Muž údajne plánoval vyradiť 70 percent webu zničením dátového centra vo Virgínii výbušninou C-4. Americké ministerstvo spravodlivosti novinárom oznámilo, že Pendley sa zameral na servery FBI a CIA. Týmto činom chcel zbúrať „oligarchiu“, ktorá v súčasnosti vládne USA. Podľa reportérov bol aktívnym členom extrémistických webov, kde vystupoval dostal pod menom Dionýzos (grécky boh vína a rituálneho šialenstva). Keby Pendley vykonal útok, nezničil by to 70 percent internetu. Fyzická infraštruktúra je distribuovaná do celého sveta a niekoľkokrát zálohovaná. Pendleymu hrozí v prípade dokázania viny 20 rokov väzenia.

Muž sa snažil zničiť internet, aby skryl trápne zábery

Nikto nemá rád, keď sa z neho vysmievajú. Jeden muž to dohnal až do extrému. V roku 2016 sa Číňan známy ako Liu obával, že niekto zavesí na web zábery z jeho tanca, preto sa rozhodol vziať veci do vlastných rúk a vydal sa zničiť internet. V Číne sa bežne ženy v strednom veku zhromažďujú na uliciach a zúčastňujú tzv. „babských tancov“. Jedného dňa sa do tanca zapojil aj Liu. Lenže okoloidúci si ho začali natáčať na telefóny a otvorene sa chichotali. Liu sa zľakol, že zábery budú zdieľať online. Preto jednej augustovej noci vtrhol do štyroch servisných boxov China Telecom a vytrhol ich „vnútornosti.“ Spôsobil škodu celkovo za 10 000 jüanov (15 500 eur). Následne ho zatkla miestna polícia.

Vyše ročný výpadok sociálnych médií v Čade

Po dobu šestnástich mesiacov, počnúc marcom 2018, Čad čelil najdlhšiemu výpadku sociálnych sietí v africkej histórii. Iba 6,5 percenta ľudí malo pravidelný prístup na internet, no po tomto výpadku nedokázali komunikovať s blízkymi. Vláda uložila zákaz používania internetu ako reakciu na rastúci disent. Kritici označili prezidenta krajiny za skrachovaného vodcu a obvinili ho z masovej cenzúry. Tvrdia, že sa drží pri moci len preto, lebo prostredníctvom zákazu sociálnych médií potláča protivládne aktivity.

Útok na server spoločnosti Dyn

V roku 2016 sa Twitter, Spotify, Netflix, PayPal, CNN a ďalšie veľké on-line služby úplne odmlčali alebo reagovali len veľmi pomaly. Dôvodom bol hackerský útok na servery, ktoré služby využívajú. Dôvodom bol škodlivý malware botnet Mirai, ktorý zaútočil na IT spoločnosť Dyn, ktorá v tom čase ovládala veľké množstvo online infraštruktúry. Útok zničil americké IT systémy, keď spôsobil výpadok veľkej časti internetu v krajine.

Mjanmarská vláda po prevrate vypla internet

Rovnako ako v prípade najmodernejších politických konfliktov, aj v Mjanmarsku predstavuje internet kľúčové bojisko. Keď sa vo februári 2021 chopila moci vojenská junta, usilovala sa potlačiť online disent. Vodcovia puču vypli všetky mobilné dáta v krajine a čoskoro nasledovalo znemožnenie bezdrôtového širokopásmového pripojenia. Obyvatelia Mjanmarska sa však odmietajú skloniť pred nepriateľskými silami. V noci pred výpadkom širokopásmového pripojenia ľudia prešli na rádiové kanály a komunikačné aplikácie, ktoré môžu používať bez prístupu na internet. Demonštranti vyšli do ulíc so sviečkami a heslom: „Nikdy sa nevzdáme.“

Sabotéri sa snažili prerušiť internet v Egypte

Troch potápačov zatkli v prístave Alexandria pri pokuse prerezať podmorský internetový kábel a zvrhnúť egyptský web. Pobrežná stráž zadržala sabotérov skôr, než stihli napáchať obrovské škody. V roku 2013 námorné sily zverejnili online fotografie troch zviazaných mužov, ktorých obvinili z pokusu o sabotáž. V čase útoku bola egyptská online prevádzka spojená s Európou prostredníctvom ôsmich káblov. Prerezanie jedného z nich by síce sieť nezničilo, ale spôsobilo by značné rušenie. Muži odmietli prezradiť motív útoku ako aj to, kto si ho objednal.

Útok proti koreňovému systému internetu

V roku 2002 zasiahol podľa technologických odborníkov internet najväčší a najkomplexnejší internetový útok v dejinách. Kybernetickí útočníci zorganizovali útok na trinásť koreňových serverov, ktoré v tom čase tvorili jadro internetovej komunikácie. Našťastie, zabudované bezpečnostné prvky zabránili tomu, aby bol web offline. Keby však hodinová ofenzíva trvala dlhšie, mohlo to mať vážne následky pre používateľov internetu na celom svete. Expert na digitálnu bezpečnosť, Chris Morrow, to označil za najkoncentrovanejší útok na internetovú infraštruktúru, aká kedy existovala.