MENU
Menu

Techmag Z Londýna do New Yorku za dve hodiny? Paradoxal by to mal zvládnuť

Let z Londýna do New Yorku dnes trvá viac než osem hodín. Už o pár rokov by sa ale vraj malo dať dostať z jednej metropoly do druhej za menej než dve hodiny. Tvrdia to dizajnéri lietadla Paradoxal, vďaka ktorému sa možno raz pozrú do vesmíru aj bežní smrteľníci.

Z Londýna do New Yorku za dve hodiny? Paradoxal by to mal zvládnuť
Experimentálne lietadlo Paradoxal je zatiaľ len teoretickým konceptom. Najväčšiu prácu na ňom odviedol Juan Garcia Mansilla, priemyselný dizajnér z argentínskeho Buenos Aires. „Na Paradoxal sa netreba pozerať len ako na dopravný prostriedok určený pre let z miesta A na B. Viem si predstaviť, že by mohlo slúžiť napríklad ako turistická atrakcia," tvrdí.

Katastrofa na Tenerife: najväčšia letecká nehoda v dejinách

Lietadlo by malo byť schopné vystúpiť do výšky 18-tisíc metrov a vďaka maximálnej rýchlosti mach tri (približne trojnásobná rýchlosť zvuku) by let z Londýna do New Yorku trval už spomínané dve hodiny, cesta z Los Angeles do Sydney asi o hodinu dlhšie.

Z Londýna do New Yorku za dve hodiny? Paradoxal by to mal zvládnuť
Paradoxal využíva do rýchlosti mach tri náporový motor, ktorý sa potom mení vďaka vstrekovaniu tekutého kyslíka do výfuku na raketový. Stroj pritom stále stúpa a okrem úžasného výhľadu si cestujúci v istom okamihu užijú aj beztiažový stav.

Šikovný Čech: postavil si lietadlo, aby si skrátil cestu do roboty

Paradoxal má zvláštny tvar, úplne iný, než na aký sme zvyknutí pri dnešných lietadlách. Jeho tvorcovia tvrdia, že časy natesnaných sedačiek a miniatúrnych okienok budú po nástupe ich stroja do praxe minulosťou. Svedčí o tom aj odvážna presklená strecha, ktorá má cestujúcim usadeným podobným štýlom ako v divadle ponúknuť očarujúci pohľad na hviezdne nebo nad hlavou.

Z Londýna do New Yorku za dve hodiny? Paradoxal by to mal zvládnuť
Nadzvukové dopravné lietadlo však zatiaľ existuje len na papieri a ambície jeho dizajnérov sa nikdy nemusia naplniť. Nad podobným konceptom však neuvažujú len oni, ale aj vedci v NASA a konštruktéri vo firme Boeing. Práve jeden z najväčších výrobcov lietadiel môže vďaka neskromnému finančnému zázemiu zabezpečiť, že sa v budúcnosti dočkáme superrýchlych osobných letov. A kto vie, možno aj myšlienku Juana Manisllu sa podarí uviesť do praxe.

DISKUSIA
25.12. 2016 6:00
Diskusia